Akt oskarżenia przeciwko członkom tzw. mafii lekowej skierowany do sądu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 09:03

Prokurator skierował do sądu liczący 750 stron akt oskarżenia przeciwko członkom i osobom z kierownictwa tzw. mafii lekowej - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Akt oskarżenia obejmuje 26 osób. 12 oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych.

Akt oskarżenia przeciwko członkom tzw. mafii lekowej skierowany do sądu
Akt oskarżenia obejmuje 26 osób Fot. Archiwum

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Katowicach przez prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 89 przestępstw, z czego czterem oskarżonym przedstawiono zarzut zorganizowania i kierowania grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 1 i 3 kk. Jak przekazała Prokuratura Krajowa, jedną z osób kierujących grupą był Albin B. menadżer sprzedaży ds. sieci aptecznych.

Pozostali oskarżeni otrzymali zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w postaci recept kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 3 kk, art. 273 kk, oszustwa z art. 286 par. 1 kk oraz z art. 54 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych, specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Aktem oskarżenia objęto również zarzuty dotyczące obrotu substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi, a jednemu z oskarżonym zarzucono również handel amunicją bez wymaganego zezwolenia.

Jak przekazała PK, wśród oskarżonych jest lekarz, który wystawił ponad 5,3 tys. poświadczających nieprawdę recept jak również pracownicy aptek, w których realizowano tzw. lewe recepty oraz pośrednicy. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

"W toku śledztwa prokurator ustalił mechanizm przestępczy, który polegał na tym, iż Albin B, przekazywał listę leków, w oparciu o którą pozostałe osoby kierujące grupą wydawały polecenia lekarzowi oraz jego córce wypisania recept na wysokorefundowane leki wykorzystywane do terapii nowotworowej" - poinformował Dział Prasowy PK. Następnie - jak wyjaśniono - recepty były realizowane za pośrednictwem innych członków grupy i przekazywanie Albinowi B. oraz innym osobom.

"Leki te stawały się w ten sposób przedmiotem nielegalnego obrotu, na tzw. czarnym rynku, jak i poza granicami kraju. Jak ustalił prokurator na działalności grupy Narodowy Fundusz Zdrowia stracił blisko 11 milionów złotych" - wskazała PK.

Podkreślono również, że prokurator zabezpieczył na mieniu oskarżonych majątek w wysokości 4 mln zł. Kwota ta ma być jednak wyższa po dokonaniu wpisów w księgach wieczystych i ustanowieniu hipotek na nieruchomościach należących do oskarżonych, o które - jak zaznaczono - wystąpił prokurator.

"Należy podkreślić, że tylko przy Albinie B. zabezpieczono gotówkę w kwocie ponad 300 tys. zł, ujawniono i zabezpieczono 5 samochodów oraz ustanowiono hipoteki przymusowe na 3 nieruchomościach o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł. Ponadto prokurator dokonał zajęcia pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych w kwocie 130 tys. zł" - poinformowano.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum