Akcją w dopalacze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2009 15:46

Dopalacze mogą wypalić

W pubach, klubach, dyskotekach, szkołach i uczelniach w ramach akcji antynarkotykowej  rozwieszone zostanie około 10 tys. plakatów informujących o tej akcji, a na stronie internetowej - www.dopalaczeinfo.pl - zawieszone szczegółowe informacje m.in. o tym, co to są tzw. dopalacze oraz jakie zawierają substancję i czy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z „dopalaczami”, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Niektóre z nich udało się już wyeliminować z rynku. Pod koniec sierpnia pierwszy sklep otwarto w Łodzi, od dwóch lat te same substancje od były oferowane za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele importera używek przekonywali, że „dopalacze” są „legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych”. Łódzką sprawę bada prokuratura, zawiadomiona przez prezydenta Łodzi o możliwości popełnienia przestępstwa.

Od paru miesięcy bardzo głośno jest w Polsce o benzylopiperazynie – substancji wykazującej 10-procentową aktywność amfetaminy i rozpowszechnianą w tzw. dopalaczach oraz sprzedawaną w sklepach internetowych. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która ma zakazać handlu tzw. dopalaczami, czyli substancjami zawierającymi benzylopiperazynę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum