Akcją po miłośnikach łapówek

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2008 18:37

Sto spotów w programie telewizyjnej TVN oraz reklamy w prasie będą w czerwcu propagowały akcję

Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich przyznał w styczniu br.:„Sam dawałem, gdy mojej mamie robiono operację; dałem filiżankę Rosenthala, bo lekarz lubił porcelanę”. News z 2007 r.: „Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zatrzymali wczoraj 41-letniego chirurga. Mężczyzna zatrudniony w jednym z wrocławskich szpitali jest podejrzany o przyjęcie ponad 1 000 zł łapówki w zamian za przyspieszenie terminu wykonania operacji jednego z pacjentów”. Po wpisaniu do wyszukiwarki frazy lekarz+korupcja we wtorek 10 czerwca otrzymaliśmy 129 tys. trafień!

Nic  dziwnego, że Fundacja „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać” – przy wsparciu między innymi Naczelnej Izby Lekarskiej –  po raz kolejny chce przekonać niektórych polskich lekarzy, że korupcja nie tylko jest nieetyczna, ale i w – końcowym rezultacie – nieopłacalna.
Credo „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać” ma być reklamowane w telewizjach komercyjnych, a także widoczne na drzwiach... gabinetów lekarskich. Organizatorzy będą bowiem kolportowali okolicznościowe wyklejki: odcisk białej ręki na czerwonej monecie z napisem „Nie biorę! Chcę normalnie zarabiać”.

Kreatorzy akcji uważają, że taka nalepka będzie „prostą deklaracją wobec pacjenta, że zostanie rzetelnie i profesjonalnie przyjęty”. Nie powiedzieli, czy brak nalepki na drzwiach będzie onaczał automatycznie sytuację zgoła odwrotną.

Inaugurując kampanię Konstanty Radziwiłł , przewodniczący NIL, stwierdził: – Jest to akcja, która z jednej strony ma poprawiać wizerunek lekarzy, ale z drugiej strony zobowiązywać wszystkich tych, którzy noszą ten znaczek.

Organizatorzy kierują akcję do młodych, czyli zdobywających wiedzę, doświadczenie, a tym samym uznanie wśród pacjentów, lekarzy. We wrześniu zapowiadają kolejną odsłonę. Należy mieć nadzieję, że spektrum odbiorców zostanie powiększone. Będąc pełnym uznania dla takiej inicjatywy, można mieć jednak wątpliwości, co do określenia tzw. targetu akcji. Wbrew intencjom kreatorów akcji, z samej jej istoty wynika, że korupcja dotyczy – przede wszystkim – młodych lekarzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum