Afganistan: szwedzcy lekarze skarżą się na wojska koalicji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 12:03

Działająca w Afganistanie szwedzka pozarządowa organizacja charytatywna SCA oskarżyła amerykańskich żołnierzy o najście z bronią w ręku na prowadzony przez nią szpital w prowincji Wardak.

Afganistan: szwedzcy lekarze skarżą się na wojska koalicji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z informacji, podanych w Kabulu przez Szwedzki Komitet ds. Afganistanu (SCA) wynika, że grupa żołnierzy USA siłą wdarła się w ubiegłym tygodniu do prowadzonego przez Szwedów szpitala w Szaniz, na południowy zachód od Kabulu.

Żołnierze bez żadnego wyraźnego powodu wyważyli drzwi, poturbowali i związali personel szpitala oraz krewnych chorych - podaje SCA. Przeszukiwano brutalnie wszystkie pomieszczenia, łącznie z łazienkami dla kobiet. Zarówno personel jak i większość pacjentów usuwano z rewidowanych pomieszczeń. Incydent trwał ponad dwie godziny i w tym czasie zastraszano pacjentów.

SCA określiła zachowanie oddziału USA jako "nie do przyjęcia", wskazując iż wejście żołnierzy do szpitala stanowiło złamanie porozumienia SCA z dowództwem ISAF w sprawie działalności organizacji w Afganistanie oraz ewidentne naruszenie międzynarodowych przepisów, dotyczących instytucji opieki zdrowotnej oraz personelu medycznego w strefach konfliktów.

Rzecznik ISAF zastrzegł, iż nie dysponuje żadnymi informacjami na temat incydentu, który jednak zostanie skrupulatnie zbadany.

SCA działa w 16 prowincjach Afganistanu od lat 80., prowadząc placówki oświatowe, szpitale i domy opieki dla niepełnosprawnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze