Afera laboratoryjna: kolejne zatrzymania podejrzanych w kilku miastach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2009 12:51

ABW zatrzymało pracowników placówek służby zdrowia z Lublina, Warszawy i Lubina oraz przedstawiciela jednej ze spółek branży medycznej.

Afera laboratoryjna: kolejne zatrzymania podejrzanych w kilku miastach

Śledztwo prowadzone jest już od dłuższego czasu. Obejmuje lata 2001-2007. Zbadano nieprawidłowości związane z działalnością spółek branży diagnostyki laboratoryjnej: DPC Polska, Diag System oraz Diagnostyka z Krakowa – informuje PAP.

Według prokuratury, chodzi o kilkadziesiąt przypadków nieprawidłowych przetargów. Jak ustalono, do przestępstw miało dochodzić m.in. w Białymstoku, Łodzi, Bełchatowie, Częstochowie, Gliwicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Legnicy, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Starachowicach.

Ustalono, że przedstawiciele firm, w zamian za korzystne rozstrzygnięcia konkursów dotyczących przejęcia laboratoriów szpitalnych w całym kraju oraz przetargów na dostawę sprzętu medycznego i odczynników laboratoryjnych, wręczali korzyści majątkowe i osobiste pracownikom publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Łapówki wynosiły od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy, przyjmowano także korzyści m.in. w postaci sprzętu elektronicznego.

Według ABW, do tej pory w sprawie zarzuty postawiono 40 osobom, 21 z nich przebywa w areszcie. Wśród podejrzanych są osoby pełniące kierownicze funkcje w spółkach medycznych, przedstawiciele handlowi tych spółek, kierownicy i dyrektorzy szpitali oraz laboratoriów szpitalnych, a także m.in. funkcjonariusz policji i lekarz.

Jest w tym gronie również były zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i były wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

We wrześniu 2009 roku do sądu trafił pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie. Przed sądem stanie trzech byłych dyrektorów szpitali w Łodzi i Zgierzu oraz żona jednego z nich. Wszyscy zostali oskarżeni o przyjęcie korzyści majątkowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum