Abp Hoser: w dyskusji o in vitro umyka problem praw dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2009 18:29

Jedynym środowiskiem, w którym człowiek powinien i może się rozwijać, jest środowisko in vivo - mówił we wtorek (25 sierpnia) arcybiskup Henryk Hoser kierujący pracami kościelnego zespołu ds. bioetyki.

Abp Hoser: w dyskusji o in vitro umyka problem praw dziecka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hierarcha odniósł się w ten sposób do dyskusji związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym (in vitro) i jego finansowaniem. Zwrócił uwagę, że w dyskusji o sprawach bioetycznych umyka problem praw dziecka, który należy - jak mówił - do najważniejszych zagadnień tej problematyki.

Arcybiskup Hoser ocenił, że tej jesieni sprawy bioetyczne po raz pierwszy w takim zakresie i z taką intensywnością będą przedmiotem prac parlamentu. Podkreślił, że Kościół może i powinien brać udział w publicznej debacie na ten temat: po pierwsze dlatego, że większość Polaków należy do Kościoła, po drugie dlatego, że w swoim widzeniu człowieka Kościół odwołuje się do fundamentalnych praw naturalnych.

- Nie jest przesadą powiedzieć, że podejmujemy odpowiedzialność wobec Boga i historii. Wynik tej debaty będzie decydujący dla przyszłości naszego społeczeństwa i naszego kraju, będzie decydujący dla kształtu rodziny, wychowania, relacji międzyludzkich. To nie jest banalna debata o drugorzędne szczegóły, ale o to, by żyć i przeżyć w takich warunkach, które przysługują godności ludzkiej osoby - uważa hierarcha.

W ocenie arcybiskupa Hosera, złożone w Sejmie projekty ustaw bioetycznych są zróżnicowane: dwa z nich dotyczą jedynie wycinka tej problematyki, np. finansowania in vitro. Projekty posłów: PO Jarosława Gowina i PiS Bolesława Piechy arcybiskup uznał za podobne w niektórych regulacjach, ale różne pod względem oceny etycznej. - Różnica etyczna jest duża, dlatego że projekt posła Jarosława Gowina jest bardziej liberalny niż Bolesława Piechy - ocenił arcybiskup.

Jego zdaniem, wszystkie projekty w tym zakresie powinny najpierw podlegać regulacji etycznej, a dopiero później technicznej. - Gdy jest odwrotnie, technika jest dla człowieka zagrażająca, bo technika jest ambiwalentna - można z nią robić dobre, albo złe rzeczy - mówił arcybiskup Hoser, różnicując wartość etyczną poszczególnych projektów, pojawiających się w parlamencie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze