Aborcyjny statek zawiesza kursowanie

Autor: Rzeczpospolita, SA/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2009 10:54

Holenderska organizacja Kobiety na Falach wstrzymała rejsy statku, na którym oferowano - na wodach międzynarodowych - aborcję kobietom z państw, w których jest ona zakazana.

Odwołano zaplanowany już rejs do wybrzeży Nikaragui, Chile, Brazylii i Argentyny. Załoga statku byłaby narażona na sankcje karne z powodu zaostrzenia w maju przez holenderskie władze przepisów aborcyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pigułki aborcyjne mogą być rozprowadzane tylko przez uprawnione do tego kliniki.

Według niepotwierdzonych informacji prokuratura szykuje akt oskarżenia przeciwko organizacji za dystrybucję pigułek aborcyjnych u wybrzeży Hiszpanii w ubiegłym roku. Minister zdrowia Jet Bussemaker zapewnia jednak, że nowe przepisy nie mają na celu utrudnienia działalności Kobietom na Falach.

Kobiety na Falach, to organizacja działająca na rzecz prawa do aborcji w krajach, gdzie jest ona nielegalna. Założyła ją w 1999 r. Rebeka Gomperts, która początkowo pracowała jako lekarka na statkach Greenpeace. Kobiety na Falach walczą nie tylko o prawo do legalnej aborcji, ale także o dostęp do antykoncepcji i edukację seksualną. Przeprowadzają na jej temat warsztaty i szkolenia. Posiadają zezwolenie holenderskiego ministerstwa zdrowia na przeprowadzanie aborcji medycznej (farmakologicznej) na pełnym morzu lub w Holandii nie później niż do 16 dnia po upływie terminu przewidywanej miesiączki. Kobiety na Falach prowadzą przenośną klinikę na statku Langenort.

Statek ten podróżuje do krajów, gdzie kobiety, które chcą usunąć ciążę mogą wybrać się na wody eksterytorialne.

Langenort był w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2003 roku, przypłynął do portu we Władysławowie. Na statku, w porcie, przeprowadzono akcję informacyjną ostrzegającą przed niechcianą ciążą.

W 2009 holenderskie ministerstwo zdrowia odebrało organizacji licencję na sprzedaż pigułek wczesnoporonnych na pokładzie statku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum