Aborcja w przypadku wad płodu nadal możliwa, ale wiele zależy od lekarzy

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 11:58

W ostatnim tygodniu w mediach społecznościowych głośno było o psychiatrze, która wystawiła zaświadczenie o stanie zdrowia kobiety będącej w ciąży z dzieckiem z wadami letalnymi. Ilu lekarzy pójdzie w jej ślady?

Aborcja w przypadku wad płodu nadal możliwa, ale wiele zależy od lekarzy
Stan psychiczny kobiety, silna depresja wywołana stanem płodu, lub też samą ciążą jest podstawą do rozważania legalnego przerwania ciąży. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Przypomnijmy: Trybunał Konstytucyjny wyłączył przesłankę letalnych wad płodu spośród trzech kwalifikujących do legalnego przerwania ciąży. I sam Trybunał i rządzący wskazują jednak, że jest to nadal możliwe w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Teoretycznie podstawą może więc być choćby depresja, pozostaje jednak pytanie ilu lekarzy gotowych będzie zaryzykować.

Rozmówcy serwisu Prawo.pl nie mają wątpliwości, że stan psychiczny kobiety, silna depresja wywołana stanem płodu lub też samą ciążą jest podstawą do rozważania legalnego przerwania ciąży. Wskazują równocześnie, że przesłanka pierwsza ma przede wszystkim chronić kobietę.

Jak mówi lekarz, prawnik Marcin Burdzik, autor książki "Lekarz w procesie karnym jako gwarant tajemnicy lekarskiej", w przepisie mowa o zagrożeniu dla zdrowia, bez dalszego doprecyzowania tego terminu. Skoro ustawa nie rozróżnia, to przyjąć należy, że mowa tu zarówno o zagrożeniu dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. W tym znaczeniu należy bez wątpienia uwzględniać również kondycję psychiczną matki.

Tyle w teorii, bo jak podkreślają i prawnicy i lekarze, wszystko może się rozbić o efekt mrożący - czyli to, czy lekarze będą chcieli ryzykować, jeśli nawet nie odpowiedzialnością karną, to stresem związanym z prowadzonym w ich sprawie śledztwem.

Więcej: prawo.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum