Aborcja w Czechach w klinikach prywatnych legalna dla Polek, minister się pomylił

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 17:25

Obywatelki Unii Europejskiej mogą dokonać w Czechach aborcji. Lekarzowi nie grozi kara więzienia, jak sądził wcześniej czeski minister zdrowia.

Aborcja w Czechach w klinikach prywatnych legalna dla Polek, minister się pomylił
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Po zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego w Polsce wiele czeskich prywatnych klinik na swoich stronach umieściło komunikat o tym, że nadal wykonują legalne aborcje m.in. w przypadku Polek.

Czesi zaznaczają, że o ile w szpitalach publicznych taki zabieg u Polek raczej nie jest możliwy, o tyle lekarze z prywatnych placówek je wykonują. Niektórzy podają nawet ceny usług w złotówkach.

W listopadzie ub.r. niemałe zamieszanie wywołał czeski minister zdrowia. W odpowiedzi na interpelację posła Czeskiej Partii Piratów Frantiszka Koprziwy napisał, że lekarzowi, który przeprowadzi aborcję u Polki, grozi kara więzienia. Minister błędnie powołał się na komunistyczne przepisy pochodzące z 1986 r. - twierdzi GW.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podaje, że dostępne i legalne jest przerywanie ciąży w klinikach zagranicznych w takich państwach jak Niemcy, Słowacja, Szwecja, Czechy i Austria.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum