90 ratowników medycznych z zarzutami wyłudzeń certyfikatów zawodowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2019 18:23

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach (Podlaskie) postawiła zarzuty 90 ratownikom medycznym pracującym w pogotowiu ratunkowym w całej Polsce. Podejrzewa ich o wyłudzenie certyfikatów zawodowych i pomocnictwo w wyłudzeniu dotacji unijnych - poinformował w poniedziałek (25 listopada) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz.

90 ratowników medycznych z zarzutami wyłudzeń certyfikatów zawodowych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tomkiewicz przekazał PAP, że chodzi o wyłudzenie w sumie około miliona zł unijnej dotacji przez krakowską firmę organizującą szkolenia dla ratowników medycznych z całej Polski. Jak ustaliła prokuratura, szkolenia były fikcyjne. Firma szkoleniowa fikcyjnie wynajmowała na nie pomieszczenia i catering.

Tomkiewicz poinformował, że śledztwo w tej sprawie trwa już ponad rok. Na jego początku prokuratura zatrzymała Marcina K., właściciela krakowskiej firmy szkoleniowej oraz dwóch właścicieli innych firm, którzy wystawiali z faktury służące wyłudzeniu unijnych pieniędzy. Wszyscy po wpłaceniu kaucji wyszli wówczas na wolność.

Suwalska prokuratura ustaliła, że fikcyjnymi szkoleniami objętych było ok. 400 ratowników medycznych z całej Polski. Dotąd prokuratura przesłuchała i postawiła zarzuty 90 z nich.

Tomkiewicz dodał, że niektóre osoby mają także zarzuty fałszowania dokumentów związanych ze szkoleniami. - To są dla ratowników ważne certyfikaty, których brak uniemożliwia pracę w pogotowiu ratunkowym - powiedział prokurator Tomkiewicz

Jacek Buraczewski

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum