×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

8 tys. zł zadośćuczynienia dla lekarza za bezzasadny areszt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 lutego 2012 12:56

Kwotę 8 tys. zł przyznał we wtorek (28 lutego) sąd okręgowy w Olsztynie lekarzowi, biegłemu sądowemu Józefowi K., któremu prokuratura postawiła zarzut zabójstwa żony. Lekarz otrzymał zadośćuczynienie za bezzasadny areszt.

8 tys. zł zadośćuczynienia dla lekarza za bezzasadny areszt
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wyrok nie jest prawomocny. Pełnomocnik wnioskodawcy zapowiada apelację. Wnioskodawca nie zgodził się na publikację swego nazwiska. Śledztwo w sprawie Józefa K. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła po dwóch latach, bo ostateczna opinia biegłych wykazała, że przyczyną śmierci żony Józefa K. nie było uduszenie, ale niewydolność serca. Lekarz przybywał w areszcie 8 dni.

Józef K. domagał się 76 tys. zł, z czego kwota 50 tys. zł miała stanowić zadośćuczynienie za straty moralne, a 26 tys. zł miało być odszkodowaniem z tytułu utraconych zarobków. Takie wynagrodzenie mężczyzna mógłby uzyskać jako biegły sądowy.

Sąd odrzucił jednak w całości roszczenie związane z odszkodowaniem, a kwotę zadośćuczynienia ustalił na 8 tys zł. Jak uzasadniła sędzia Beata Faralisz, w ocenie sądu lekarz nie mógł wykonywać funkcji biegłego sądowego, gdyż został zawieszony w pełnieniu tych obowiązków w związku z postawieniem przez prokuraturę zarzutu, a nie z powodu aresztowania.

Sąd przyznał niższą kwotę zadośćuczynienia niż żądana, ponieważ w jego opinii musi być ono odpowiednie do realnych zarobków; nie może być sposobem na wzbogacenie się. Sąd przyznał jednak, że lekarz przed zatrzymaniem był osobą o nieposzlakowanej opinii, cenionym specjalistą, aresztowanie go spowodowało, że utracił zaufanie społeczne i dobre imię.

Józef K. przesłuchiwany przez sąd podkreślił, że występuje o odszkodowanie i zadośćuczynienie "nie z chęci zysku, ale po to, by swemu niepełnoletniemu synowi zabezpieczyć przyszłość".

Józef K. został zatrzymany w maju 2009 roku pod zarzutem zabójstwa swej żony Anny. Wyniki sekcji zwłok wykonane przez olsztyńskich biegłych wskazały, że przyczyną śmierci było gwałtowne uduszenie. Na tej podstawie prokuratura skierowała wniosek do sądu o aresztowanie lekarza. Konsekwencją postawienia zarzutu przez prokuraturę było zawieszenie Józefa K. w obowiązkach biegłego sądowego.

Wobec wątpliwości dotyczących przyczyn śmierci prokurator zlecił wykonanie kolejnej sekcji oraz wydanie opinii w Akademii Medycznej w Gdańsku. Lekarze z gdańskiej akademii uznali, że przyczyną śmierci kobiety mogła być miażdżyca tętnic wieńcowych. Podkreślili przy tym, że nie ma możliwości wskazania jednoznacznej przyczyny śmierci i potrzebne są kolejne badania histopatologiczne.

Uzupełniona opinia wskazywała, że kobieta zmarła na skutek ostrej niewydolności krążeniowej. Na tej podstawie w listopadzie 2010 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo, ale na to postanowienie zażalenie złożyli rodzice zmarłej kobiety.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum