6-letnia dziewczynka zmarła z powodu powikłań po ospie. Prokuratura bada sprawę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 12:33

Prokuratura bada prawidłowość leczenia dziewczynki, która pod koniec lutego zmarła w olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie. Postępowanie w tej sprawie zakończyli epidemiolodzy.

6-letnia dziewczynka zmarła z powodu powikłań po ospie. Prokuratura bada sprawę
Fot. archiwum

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie 28 lutego zmarła 6-letnia dziewczynka. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie. Był to pierwszy w regionie od wielu lat przypadek śmierci dziecka z powodu powikłań po ospie.

Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował, że w tej sprawie przeprowadzono postępowanie.

- To rutynowe działanie w przypadku, gdy następuje zgon z powodu choroby zakaźnej. Badaliśmy w tym postępowaniu, czy dziecko było w grupie ryzyka i czy z tego powodu winno być zaszczepione. Nasze postępowanie wykazało, że dziecko nie należało do żadnej z grup ryzyka i szczepienie od ospy było w tym przypadku szczepieniem zalecanym - powiedział PAP Dzisko. Dodał, że to ustalenie kończy działania epidemiologów w tej sprawie.

Dziecko, które zmarło z powodu powikłań po ospie, 6-letnia dziewczynka, mieszkała w Wielbarku pod Szczytnem. Początkowo trafiła właśnie do szpitala w Szczytnie, a następnie do olsztyńskiego szpitala dziecięcego, gdzie po 4 dniach zmarła. Lekarze stwierdzili, że powodem zgonu było niezmiernie rzadkie powikłanie po ospie - zapalenie móżdżku.

Jak ustaliła PAP rodzina dziecka poprosiła prokuraturę o zbadanie procesu leczenia dziewczynki w olsztyńskim szpitalu dziecięcym. - Przyjęliśmy takie zawiadomienie, ale odesłaliśmy akta do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, ponieważ tego rodzaju sprawy badają prokuratury regionalne - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń powiedział, że w najbliższym czasie okaże się, czy sprawę zgonu dziewczynki będą analizowali prokuratorzy z Białegostoku, czy też z uwagi na miejsce zdarzenia zostanie ona przesłana do Olsztyna. Śledczy będą weryfikować prawidłowość leczenia dziecka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum