45 tys. zł za niepożądane skutki szczepionki na COVID-19. Przyznano pierwsze odszkodowanie

Autor: oprac. KM • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia25 marca 2022 14:29

Pierwsze postępowanie Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) zakończyło się sukcesem. Pacjent, który zachorował na zespół Guillain-Barre, otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

45 tys. zł za niepożądane skutki szczepionki na COVID-19. Przyznano pierwsze odszkodowanie
Przyznano pierwsze odszkodowanie za NOP uwzględniony w charakterystyce szczepionki przeciw COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Pacjent - mieszkaniec woj. mazowieckiego - miał po szczepieniu przeciw COVID-19 zdiagnozowany zespół Guillain-Barré
  • Jak podkreśla RPP, to "bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria"
  • Opinia medyczna Zespołu do spraw Świadczeń działającego przy Rzeczniku potwierdziła, że 64-dniowy pobyt pacjenta w szpitalu wynikał z działania niepożądanego szczepionki - czytamy w komunikacie
  • Poszkodowany pacjent otrzyma 45 tys. zł w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

Pacjent zapadł na zespół Guillain-Barre po szczepionce przeciw COVID-19

Od 12 lutego do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 600 wniosków o przyznanie świadczenia w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych za niepożądane odczyny poszczepienne. Jeden z takich wniosków już przyniósł oczekiwany rezultat.

U pacjenta z woj. mazowieckiego zdiagnozowano zespół Guillain-Barre, będący, jak podkreśla RPP, bardzo rzadko występującym zaburzeniem nerwów obwodowych, prowadzącym do osłabienia lub porażenia mięśni.

 Zaburzenie to jest ponadto uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Teraz, dzięki postępowaniu RPP, pacjent otrzyma 45 tys. zł zadośćuczynienia z Funduszu Kompensacyjnego.

RPP podkreśla: szczepienia zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, Fundusz Kompensacyjny "zapewnia wsparcie finansowe osobom, które doznały poważnych odczynów poszczepiennych, stanowiąc rozszerzenie dotychczasowej odpowiedzialności związanej z zastosowaniem szczepionek".

Jednak zaznacza, że "szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, będąc przy tym jednym z największych osiągnięć medycyny".

Dodaje, że na ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonanych od końca grudnia 2020 r. zgłoszono 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, czyli 0,034 proc. ogółu szczepień, a "zdecydowana większość NOP (84 proc.) miała przy tym łagodny charakter". Podaje, że "z wnioskiem do Rzecznika o przyznanie świadczenia zwróciła się zaś dotąd jedna na 37 tys. osób zaszczepionych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum