×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dotyczy stanu zagrożenia epidemicznego

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia04 kwietnia 2023 11:49Aktualizacja: 30 marca 2023 05:21

W życie weszły zmienione przepisy covidowe dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego. O powodach, dla których rząd po raz kolejny przedłuża covidowe rozwiązania, mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe przepisy obowiązują od 31 marca.

Weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dotyczy stanu zagrożenia epidemicznego
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Przepisy wchodzą w życie 31 marca. M.in. utrzymują maseczki w aptekach i przychodniach Fot. Powinny być na receptę

 

Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Przepisy obowiązują od 31 marca

29 marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Dokument przekazano również do podpisu premiera. Następnie zostanie skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie.

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza rozporządzenie jest przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego z 31 marca do 30 kwietnia 2023.

Nowe rozporządzenie covidowe przewiduje:

  1. wprowadzenie modyfikacji o charakterze porządkującym wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 (z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie na jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia);
  2. przedłużenie do dnia 30 kwietnia 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego.

W uzasadnieniu do przepisów wskazano, że przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązujących obostrzeń argumentowane jest:

  • aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
  • odnotowywaną liczbą zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji,
  • sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską

Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 31 marca
2023 roku.

Dodajmy, że przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego utrzymuje m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa w placówkach medycznych, w tym m.in. w przychodniach, szpitalach oraz aptekach.

Projekt nowelizacji jest dostępny w Rządowym Centrum Legislacji

Stan zagrożenia epidemicznego przedłużony również przez grypę

O przedłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego mówił 31 marca minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśniał, że powodem jest nie tylko COVID, ale również grypa. 

- Schodzimy z apogeum zachorowań covidowych. Te spadki w ciągu ostatnich dwóch tygodni są rzędu nawet 30 proc., z tygodnia na tydzień, więc w zakresie covidowym ta sytuacja się poprawia - ocenił.

Dodał, że głównym problemem epidemicznym w kraju jest grypa. Wskazał, że w Polsce średnio dziennie dochodzi do ok. 28-29 tys. zachorowań i - jak dodał - ten stan utrzymuje się na tym poziomie od dwóch miesięcy.

- Apogeum, gdzie ta liczba przekraczała 30 tys., mieliśmy na przełomie roku. Od tamtej pory mamy w zasadzie ustabilizowanie się zakażenia na dosyć wysokim poziomie - stwierdził MZ.

Oprac. JPP















Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze