Weszło nowe rozporządzenie covidowe. Dotyczy stanu zagrożenia epidemicznego
W życie weszły zmienione przepisy covidowe dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego. O powodach, dla których rząd po raz kolejny przedłuża covidowe rozwiązania, mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe przepisy obowiązują od 31 marca.

Dziś wchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Nowe ważne zasady
Wchodzi nowe rozporządzenie covidowe. Przepisy obowiązują od 31 marca
29 marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Dokument przekazano również do podpisu premiera. Następnie zostanie skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie.
Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza rozporządzenie jest przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego z 31 marca do 30 kwietnia 2023.
Nowe rozporządzenie covidowe przewiduje:
- wprowadzenie modyfikacji o charakterze porządkującym wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 (z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie na jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia);
- przedłużenie do dnia 30 kwietnia 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego.
W uzasadnieniu do przepisów wskazano, że przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązujących obostrzeń argumentowane jest:
- aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
- odnotowywaną liczbą zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji,
- sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską
Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 31 marca
2023 roku.
Dodajmy, że przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego utrzymuje m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa w placówkach medycznych, w tym m.in. w przychodniach, szpitalach oraz aptekach.
Projekt nowelizacji jest dostępny w Rządowym Centrum Legislacji
Stan zagrożenia epidemicznego przedłużony również przez grypę
O przedłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego mówił 31 marca minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśniał, że powodem jest nie tylko COVID, ale również grypa.
- Schodzimy z apogeum zachorowań covidowych. Te spadki w ciągu ostatnich dwóch tygodni są rzędu nawet 30 proc., z tygodnia na tydzień, więc w zakresie covidowym ta sytuacja się poprawia - ocenił.
Dodał, że głównym problemem epidemicznym w kraju jest grypa. Wskazał, że w Polsce średnio dziennie dochodzi do ok. 28-29 tys. zachorowań i - jak dodał - ten stan utrzymuje się na tym poziomie od dwóch miesięcy.
- Apogeum, gdzie ta liczba przekraczała 30 tys., mieliśmy na przełomie roku. Od tamtej pory mamy w zasadzie ustabilizowanie się zakażenia na dosyć wysokim poziomie - stwierdził MZ.
Oprac. JPP
Weszły ważne zmiany w ZUS. Decyzja w 14 dni
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (127)