30 proc. dodatku dla ratowników. Posłanka pyta: a co z pielęgniarkami?

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia14 października 2021 08:17

Pani jako pielęgniarka wie, że niezadowolenie pielęgniarek z tego, że pewne grupy zawodowe będą miały dużo większe przywileje niż one, do niczego dobrego nie doprowadzi w służbie zdrowia - powiedziała posłanka Elżbieta Gelert do Józefy Szczurek-Żelazko.

Danie takiego dodatku tylko i wyłącznie jednej grupie na pewno spowoduje bardzo duże niezadowolenie - ocenia posłanka Elżbieta Gelert (fot. LJ)
  • Józefa Szczurek-Żelazko: pensje ratowników od 1 października 2021 r. po przyjęciu poprawki wzrosną o 30 procent
  • Elżbieta Gelert: Danie takiego dodatku tylko i wyłącznie jednej grupie na pewno spowoduje bardzo duże niezadowolenie
  • Maciej Miłkowski: środki finansowe dla ratowników są zabezpieczone, zostały przekazane przez wojewodów w bieżących płatnościach

13 października posłowie wysłuchali sprawozdania Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.

- Na tym etapie procedowania chcemy złożyć jeszcze trzy dodatkowe poprawki, mianowicie pierwsza poprawka dotyczy ustawy o działalności leczniczej. W tej ustawie chcielibyśmy dokonać zmiany dotyczącej przywrócenia dodatku wyjazdowego przyznawanego wcześniej na podstawie już nieobowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej pracownikom zatrudnionym w zespołach ratownictwa medycznego - powiedziała posłanka Józefa Szczurek-Żelazko, proponując dodanie do projektu trzech innych poprawek. Dwie z nich odnosiły się do ratownictwa medycznego.

To jest wielki dzień dla ratowników medycznych

- Wspomniana przeze mnie ustawa, która już nie obowiązuje, dawała możliwość przyznania 30-procentowego dodatku ratownikom zespołów ratownictwa medycznego. Ta ustawa przestała obowiązywać, a ratownicy utracili możliwość uzyskania tych środków. W związku z tym chcielibyśmy, aby dzięki tej poprawce została wprowadzona zmiana w ustawie o działalności leczniczej i ten dodatek został przywrócony - dodała.

Dodała, że jest to też jeden z elementów realizacji oczekiwań środowiska, który jest przedmiotem sporu między komitetem protestacyjnym a rządem. Rząd realizuje postanowienia, których realizację zadeklarował. M.in. ten dodatek zostaje przywrócony, czyli pensje ratowników od 1 października 2021 r. po przyjęciu przez Wysoką Izbę tej poprawki wzrosną o 30 procent.

30 proc. dodatku dla ratowników teraz w rękach posłów

Poseł Mariusz Gosek nie krył zadowolenia: - Właśnie dzisiaj ratownicy doczekali się, że będzie ta podwyżka 30 procent od kwoty zasadniczej, od kwoty bazowej wynagrodzenia. Myślę, że to jest wielki dzień dla ratowników medycznych.

Posłanka: to może wzbudzić niezadowolenie pielęgniarek

Jednak posłanka Elżbieta Gelert wyraziła zaniepokojenie powrotem do 30 proc. dodatku dla ratowników medycznych: - A więc pytam: Dlaczego tylko tyle i dlaczego tylko ratownicy? Oczywiście, że kiedyś była ustawa, która to dawała, ale nie dawała tylko ratownikom, dawała również pielęgniarkom anestezjologicznym, pielęgniarkom psychiatrycznym itd. Czy do tego wrócimy, czy dalej będziemy wkładać kij w mrowisko?

- Danie takiego dodatku tylko i wyłącznie jednej grupie na pewno spowoduje bardzo duże niezadowolenie.

Myślę, że prace pewnie trwają, o czym też się dowiemy w ostatniej chwili. Wrzuca się, powiedzmy, do ustawy, która już została przeprocedowana, poprawkę, która pierwotnie w ogóle nie miała nic wspólnego z tą ustawą - oceniła posłanka.

Zwracając się do Józefy Szczurek-Żelazko dodała: - Pani jako pielęgniarka wie, że niezadowolenie pielęgniarek z tego, że pewne grupy zawodowe będą miały dużo większe przywileje niż one, do niczego dobrego nie doprowadzi w służbie zdrowia. I myślę, że pielęgniarki po dzisiejszej debacie, która na pewno będzie jeszcze prowadzona na posiedzeniu Komisji Zdrowa, wyrażą swoje zdanie.

Odpowiadając, Józefa Szczurek-Żelazko oceniła, że projekt ustawy jest "projektem, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, pielęgniarskich również, bo w tym przypadku zwiększamy kompetencje zawodowe. Natomiast jeśli chodzi o uposażenia, to negocjacje w tej sprawie trwają i zapewne niebawem zakończą się podpisaniem porozumienia"

- Ta poprawka, którą złożyłam, mówi o zwiększeniu wynagrodzeń ratowników medycznych wykonujących swoje zadania w zespołach ratownictwa medycznego, a nie na oddziałach psychiatrycznych. Następuje zwiększenie wynagrodzenia o 30 procent. Czy prawdą jest, że od 1 października nastąpił wzrost wyceny dobokaretki zarówno w przypadku karetki P, czyli podstawowej, jak i w przypadku karetki specjalistycznej? Te kwoty to ok. 1 tys. zł czy 1300 zł. Czy prawdą jest, że ten wzrost wynagrodzeń pozwoli dysponentom ratownictwa medycznego dokonać tej zmiany, o której mowa  w przedłożonej poprawce? - kontynuowała.

MZ: środki finansowe dla ratowników są zabezpieczone

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski odniósł się do propozycji uruchomienia z powrotem 30-procentowego dodatku do stawki godzinowej dla członków zespołu ratownictwa medycznego zatrudnionego w zespołach ratownictwa. Zastrzegł, że nie dotyczy to zespołów transportowych.

- Zespół ratownictwa składa się z dwóch bądź z trzech osób, czyli jest pielęgniarka systemu bądź ratownik systemu lub dwie pielęgniarki, dwóch ratowników i dodatkowo kierowca. Z tego wynika, że to jest dla wszystkich
członków, niezależnie od tego, czy osoby są zatrudnione na umowę o pracę czy na umowę cywilnoprawną.

Dodał: - Ten dodatek wyjazdowy powinnien wejść 1 października br. Środki finansowe dla ratowników są zabezpieczone, zostały przekazane przez wojewodów w bieżących płatnościach, tzn. najpierw wojewodowie przekazują to do NFZ-u, a później NFZ do pracodawców.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum