×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

2988 zł miesięcznie od państwa. To świadczenie wzrośnie o 530 zł. Wiemy od kiedy

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP12 września 2023 21:19

2988 zł miesięcznie będzie od przyszłego roku wynosić świadczenie pielęgnacyjne. To wzrost o 530 zł w porównaniu do wysokości świadczenia wypłacanego obecnie.

2988 zł miesięcznie od państwa. To świadczenie wzrośnie o 530 zł. Wiemy od kiedy
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg Fot. PAP/Tomasz Gzell

 

2988 zł od 1 stycznia 2024. To świadczenie wzrośnie o 530 zł

Świadczenie pielęgnacyjne dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny od 1 stycznia 2023 r. wynosi 2458 zł miesięcznie. Natomiast od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie - jak informuje Dziennik Gazeta Prawna - do 2988 zł, czyli będzie o 530 zł wyższe niż obecnie.

Podwyżka związana jest z planowaną przez rząd podwyżką pensji minimalnej, bo świadczenie pielęgnacyjną jest waloryzowane wraz ze wzrostem "minimalnej". 

Przypomnijmy, że rząd ogłosił, że od 1 stycznia 2024 pensja minimalna wyniesie 4242 zł brutto. Natomiast od 1 lipca 2024 wzrośnie do 4300 zł brutto. Dwukrotna podwyżka minimalnej, tak jak w tym roku, nie oznacza jednak podwójnej podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego. Kwota świadczenia zostanie podniesiona tylko na początku roku. 

Od 1 stycznia 2024 zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym

Warto pamiętać, że ogłoszona w Dzienniku Ustaw ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadza ważne zmiany w zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2024 i oznaczają dla opiekunów ogromne zmiany.

  • Po zmianach świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać rodzicom lub innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 r. życia, bez jakiegokolwiek ograniczeń w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
  • Poza tym, pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało żadnego wpływu na jego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego
  • O świadczenie pielęgnacyjne będą mogły się również ubiegać wszystkie rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek pieczy zastępczej
  • MRiPS zwróciło uwagę na zmianę, jaką jest także wprowadzenie wyższej kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli w rodzinie jest więcej, niż jedno dziecko z niepełnosprawnością. Jeśli rodzic/opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnościami - świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 proc. na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami. To oznacza, że od 1 stycznia, kiedy ustawa wejdzie w życie, na każde dziecko będzie wypłacane odrębne świadczenie pielęgnacyjne

- Całkowicie realizujemy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. poprzez skreślenie z ustawy o świadczeniach rodzinnych zapisu uzależniającego dotychczas prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od daty powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki  - wskazał wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wprowadzono także pełną i bardzo szeroką ochronę praw nabytych opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które nabyły bądź nabędą na starych, obowiązujących przed wejściem w życie ustawy (do 31 grudnia 2023 r.) zasadach, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Osoby te, jeśli taka będzie ich wola, będą mogły w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenia zgodnie z dotychczasowymi przepisami, także w przypadku uzyskania kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność lub rozpoczęcia kolejnego okresu zasiłkowego.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze