×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od dziś ważne zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich

Autor: oprac. JPP • Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych25 marca 2023 07:10

Jak informował ZUS, po 24 marca nastąpi istotna zmiana dotycząca elektronicznych zaświadczeń lekarskich (e-ZLA). To ważna nowość dla płatników składek: po zmianach zwolnienia automatycznie trafią na PUE ZUS, nawet jeśli rejestracja na obowiązkowej platformie nie została ukończona.

Od dziś ważne zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich
ZUS informuje, że po 24 marca nastąpią zmiany w zwolnieniach lekarskich. Chodzi o przekazywanie e-ZLA Fot. PAP/Marcin Bielecki

 

Weszły ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

- Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji - poinformował w komunikacie z 21 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

ZUS przypomina, że obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) od 1 stycznia tego roku ma każdy przedsiębiorca, który opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.

- Jeśli sam nie założy konta, ZUS utworzy profil za niego. Aby uzyskać dostęp do profilu, który automatycznie utworzył ZUS, płatnik składek musi dokończyć proces rejestracji - podkreślono w komunikacie.

To ważne, bo dostęp do profilu jest niezbędny, aby płatnik składek mógł np. zapoznać się z korespondencją z ZUS. Co jednak istotne, do obsługi profilu płatnika można udzielić pełnomocnictwa np. pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

- Aby upoważnić taką osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba udzielić jej pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL, który jest dostępny m.in na PUE ZUS. Osoba upoważniona powinna mieć swoje - założone wcześniej - konto na PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

I dodaje: Płatnik składek, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,  musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli lub udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej.

Trzeba aktywować konto na PUE ZUS, które utworzył ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło.

- Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło i uzupełnić brakujące dane - wskazano w komunikacie.

Pełna treść komunikatu ZUS: e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

Oprac. JPP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum