13,8 mln dolarów odszkodowania za palenie tytoniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2009 08:34

Ława przysięgłych sądu federalnego w Los Angeles wydała werdykt skazujący koncern tytoniowy Philip Morris na zapłacenie odszkodowania w wysokości 13,8 mln dol. córce nałogowej palaczki, która zmarła na raka płuc.

13,8 mln dolarów odszkodowania za palenie tytoniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Betty Bullock, która zmarła w lutym 2003 roku, wytoczyła w kwietniu 2001 roku proces koncernowi oskarżając go o wprowadzanie w błąd nabywców jego papierosów i innych wyrobów tytoniowych poprzez utwierdzanie ich w przekonaniu o rzekomej małej szkodliwości tych wyrobów.

W 2002 roku ława przysięgłych zaleciła, aby Philip Morris zapłacił odszkodowanie w rekordowej wysokości 28 mld dol, ale sędzia zmniejszył później wysokość tego odszkodowania do 28 mln dol.

W 2008 roku federalny sąd apelacyjny, do którego odwołali się adwokaci koncernu, uchylił ten wyrok i zarządził przeprowadzenie nowego procesu. Adwokaci argumentowali, że Bullock paliła z własnej woli, a szkodliwe skutki palenia są znane każdemu palaczowi.

Betty Bullock, która zmarła w wieku 64 lat, zaczęła palić papierosy Marlboro kiedy miała 17 lat. Później przerzuciła się na papierosy Benson & Hedges. Obie te marki produkowane są przez koncern Philip Morris. Odszkodowanie otrzyma córka zmarłej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum