125 lekarzy zwolnionych z tajemnicy przez sąd w Nowej Soli

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2019 21:00

125 ginekologów, lekarzy rodzinnych i lekarzy dyżurujących w szpitalach na terenie powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego zwolniono z tajemnicy lekarskiej. Do tej pory śledczy przesłuchali około 60.

125 lekarzy zwolnionych z tajemnicy przez sąd w Nowej Soli
Fot. Archiwum

18 czerwca 2018 roku wędkarz wyłowił pakunek dryfujący w Odrze. Do torby ktoś wrzucił zwłoki dziecka zawinięte w folię. Kto? To chcą ustalić prokuratorzy i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

W październiku 2018 r. prokuratura złożyła wniosek do Sądu Rejonowego w Nowej Soli w sprawie zwolnienia z tajemnicy lekarskiej. "W ocenie sądu, dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga zwolnienia z tajemnicy lekarskiej wskazanych osób i wyrażenia zgody na ich przesłuchanie" - uzasadniał sąd. Przesłuchania ruszyły w grudniu 2018 r.

- Nie przypominam sobie sytuacji, w której sąd zwolniłby z tajemnicy lekarskiej 125 lekarzy w jednej sprawie - mówi w TVN dr Jacek Miarka, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Przyznaje, że prokuratura nie ma innego wyjścia. - Przesłuchanie lekarzy jest być może jedyną szansą. Informacje, których będą udzielać lekarze nie będą dotyczyć wszystkich przyjmowanych przez nich pacjentek, a jedynie tych, które mogłyby okazać się matką tego dziecka - dodaje Miarka.

Jednocześnie śledczy przesłuchują kobiety, które były w ciąży w podobnym czasie co poszukiwana matka. Do tej pory z 1500 kobiet przesłuchano 400 mieszkanek powiatu głogowskiego i nowosolskiego.

Czytaj: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum