×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

1200 zł dla osób pomagających uchodźcom. Premier Morawiecki podał szczegóły

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP06 marca 2022 06:35Aktualizacja: 06 marca 2022 08:09

Państwo zapłaci osobom pomagającym uchodźcom z Ukrainy.  O szczegółach mówił na antenie Polsat News Mateusz Morawiecki. Kwota wparcia miałaby wynieść 40 zł dziennie za pomoc dla jednego uchodźcy. Pieniądze - jak wskazywał premier - byłyby na wyżywienie czy opłaty za gaz.

1200 zł dla osób pomagających uchodźcom. Premier Morawiecki podał szczegóły
Punkt tymczasowy dla uchodźców z Ukrainy w okolicy przejścia granicznego w Dołhobyczowie Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Wojna w Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki mówił w piątek na antenie Polsat News o wsparciu państwa dla osób, które pomagają uchodźcom wojennym z Ukrainy
  • - Chcemy tę pomoc zamienić w pomoc systemową - dlatego zaproponowaliśmy ustawę - która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział
  • "Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, będą otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę, bo to kosztuje przecież - wyżywienie, ciepło"
  • Jeśli ta kwota zostanie ostatecznie utrzymana, wsparcie państwa dla osób pomagających Ukraińców mogłoby wynieść nawet 1200 zł miesięcznie
  • Jak podaje Straż Graniczna, od początku wojny w Ukrainie granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 700 tys. uchodźców

Rząd zapłaci za pomoc uchodźcom. Morawiecki podał szczegóły

W projekcie ustawy, który powinien trafić na najbliższe posiedzeniu Sejmu, zaproponowaliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym państwo będzie płaciło określoną kwotę dziennie osobom przyjmującym uchodźców - poinformował na antenie Polsat News w piątek, 4 marca, premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dziękował również wszystkim Polakom, którzy "tak pięknie i tak powszechnie otwarli swoje serca dla ukraińskich rodzin".

- Chcemy też tę pomoc zamienić w pomoc systemową - dlatego zaproponowaliśmy ustawę - która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu - żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę, bo to kosztuje przecież - wyżywienie, ciepło  - mówił szef rządu.

Ustawa będzie regulowała finansowe wsparcie, ale też rozliczenie opłat za pobyt w szpitalu

Jak dodał, projekt regulował będzie też kwestię edukacji czy "bardziej dramatyczne sytuacje", takie jak np. pobyt uchodźca w szpitalu.

- Żeby było jasne, za to wszystko dodatkowo będzie też płacić Unia Europejska - zaznaczył.

Pytany, czy ma "absolutne poczucie", że Europa w sprawie Ukrainy robi wszystko, co w jej mocy, Morawiecki zaprzeczył.

- Nie mam takiego poczucia, że to jest robienie wszystkiego, co w naszej pomocy - odparł.

- Uważam, że my, Polacy, robimy wszystko, co w naszej mocy, i dziękuję wszystkim siłom politycznym, społecznym, które zjednoczyły się wokół tego celu. To jest bardzo ważne - solidarność i wspólne dostrzeganie tego ryzyka - mówił premier.

Premier: odcięcie od rosyjskiego węgla, ropy czy gazu "będzie bolało"

Zdaniem Morawieckiego "im dalej od granicy z Rosją, tym mniejsze zrozumienie tego wielkiego, potężnego ryzyka".

- My rozumiemy, my mówimy +Na co czekacie? Chcecie następnego Katynia?+ Przecież oni mają tam listy proskrypcyjne i wiedzą, kogo chcą później zamordować, kogo chcą zniszczyć. Tak działają Rosjanie - w brutalny sposób. Zapobiegnijcie temu  - powiedział.

Podkreślił przy tym, że odcięcie od rosyjskiego węgla, ropy czy gazu "będzie bolało".

- Będzie bolało, będzie w okresie przejściowym spowolnieniem gospodarczym, będzie podniesiona inflacja, ale ich tam w Moskwie - (będzie bolało - PAP) dużo, dużo bardziej. (..) I wreszcie odetniemy to paliwo od machiny wojennej Putina - dodał.

Hitler nie zaspokoił się Czechosłowacja, poszedł dalej na Polskę, nie zaspokoił się Polską, poszedł dalej na Francję. Drodzy przyjaciele z zachodniej Europy - ta lekcja nie może być zapomniana - zaapelował Morawiecki.

Piątek to dziewiąty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Atak Rosji potępia zdecydowana większość społeczności międzynarodowej, która nałożyła na ten kraj bezprecedensowe do tej pory sankcje. W związku z rosyjską inwazją do Polski codziennie uciekają tysiące Ukraińców i obywateli innych krajów, którzy przebywali na Ukrainie. Jak podaje Straż Graniczna, od początku wojny granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 700 tys. osób.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum