100 tys. zł odszkodowania za wycięcie zdrowej nerki

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2014 13:56

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu przyznał wdowie po zmarłym w 2008 roku mężu zadośćuczynienie za krzywdę w wysokości 100 tys. zł oraz 350 zł miesięcznie dożywotniej renty po mężu.

Kobieta domagała się pół miliona i 1000 zł renty. Cywilna sprawa sądowa jest efektem błędu, jakiego dopuścili się dwaj lekarze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Sześć lat temu usunęli cierpiącemu na raka mężczyźnie zdrową nerkę zamiast chorej z guzem nowotworowym. Gdy na sali operacyjnej zorientowano się, że zamiast lewej wycięto mu prawą nerkę, poszerzony skład lekarzy przystąpił do wszczepienia zdrowego organu.

W konsekwencji drugiego zabiegu, odstąpiono od usunięcia nerki rakowej. Uszkodzona zdrowa nerka nie działała już prawidłowo. Pacjent został poddany dializom najpierw w Nowym Sączu, a później w Krakowie. Tam usunięto mu nerkę z guzem.

Pacjent przeszedł zawał serca, był jeszcze dwukrotnie operowany i w efekcie powikłań zmarł. Pomyłkę lekarzy do prokuratury zgłosił dyrektor sądeckiego szpitala Artur Puszko. Wytoczono im proces karny, oskarżając ich o nieumyślne narażenie chorego na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i wywołanie ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu uznał winę lekarzy, warunkowo umarzając karę na rok i zasądzając po 1500 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Penitencjarnej.

Po zdarzeniu szpital odmówił wdowie wypłaty odszkodowania, tłumacząc, że nie ponosi odpowiedzialności za śmierć pacjenta, która nastąpiła kilka miesięcy później w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie. - Do czasu otrzymania wyroku i jego uzasadnienia na piśmie wstrzymujemy się z komentarzem w tej sprawie - powiedziała rzecznik szpitala, Agnieszka Zelek.

Więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum