100 proc. wypłaty na zwolnieniu lekarskim. Są trzy uprzywilejowane grupy
Kto może otrzymać zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wypłaty na zwolnieniu lekarskim? ZUS wskazuje trzy grupy zawodowe, którym przysługują referencyjne warunki i 100 proc. świadczeń na zwolnieniu lekarskim.

- Zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy w 2022 roku. Dla kogo 100 proc. wypłaty na L4? Komu przysługują preferencyjne warunki i 100 proc. świadczeń na zwolnieniu lekarskim?
- Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w zasiłkach chorobowych spowodowanych kwarantanną czy izolacją pracowników
- Co zmieniło się w 2022 roku w zasiłku chorobowym związanym z COVID-19?
- ZUS przypomina dla kogo 100 proc. świadczeń, mimo niezdolności do pracy spowodowanej koronawirusem
Ważny komunikat NFZ w sprawie recept i refundacji
Zasiłek chorobowy w 2022 roku. Dla kogo 100 proc. wypłaty na L4?
Zgodnie ze zmianami w zasiłku chorobowym spowodowanymi pandemią koronawirusa, niektórzy ubezpieczeni mogą liczyć na zasiłek chorobowy na preferencyjnych zasadach.
Chodzi o osoby, których niezdolność do pracy jest spowodowana kwarantanną, izolacją lub izolacją w warunkach domowych, co wynika z wykonywania ich obowiązków służbowych.
Zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru przysługuje:
- osobom zatrudnionym w podmiocie leczniczym,
- osobom zatrudnionym w jednostkach pomocy społecznej,
- osobom wykonującym zadania członka ochotniczej straży pożarnej.
Zwolnienie lekarskie. Zasiłek chorobowy dla zatrudnionych w podmiocie leczniczym
W przypadku osób zatrudnionych w podmiocie leczniczym zasiłek chorobowy w pełnym wymiarze przysługuje, gdy ubezpieczony:
- odbywa kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych, jeśli wynikają one ze styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie, albo
- jest niezdolny do pracy z powodu COVID-19, a niezdolność ta powstała w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tym podmiocie.
Zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo (pracownicy), a także dobrowolnie (zleceniobiorcy).
L4. Zasiłek chorobowy dla zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej
Osoby zatrudnione w jednostkach pomocy społecznej, również - po spełnieniu kilku warunków - mogą liczyć na zasiłek chorobowy w pełnym wymiarze.
Dotyczy to osób zatrudnionych w:
- jednostce organizacyjnej pomocy społecznej świadczącej usługi całodobowo,
- noclegowni,
- innej placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku,
które obywają kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych, wynikającą ze styczności z chorym na COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, lub jeżeli są niezdolne do pracy z powodu COVID-19, a niezdolność powstała w związku z obowiązkami wynikającymi z zatrudnienia w tej jednostce.
Tu - podobnie jak w przypadku zatrudnionych w podmiocie leczniczym - 100 proc. zasiłku chorobowego przysługuje zarówno pracownikom etatowym, jak i zleceniobiorcom.
Zasiłek chorobowy dla członka ochotniczej straży pożarnej
100 proc. zasiłek chorobowy przysługuje także osobom, które wykonują zadania członka ochotniczej straży pożarnej.
W tym przypadku chodzi o ubezpieczonego:
- który odbywa kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych, jeśli powstały one w związku z wykonywaniem zadań członka ochotniczej straży pożarnej,
- albo u którego stwierdzono zakażenie lub zachorowanie na chorobę zakaźną (m. in. COVID-19), jeżeli zakażenie lub zachorowanie powstało w związku z wykonywaniem zadań członka ochotniczej straży pożarnej.
Pełna wysokość zasiłku chorobowego przysługuje objętym ubezpieczeniem obowiązkowym oraz dobrowolnym.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)