1 lipca nie wszyscy fizjoterapeuci dostaną podwyżki. Izba zapowiada walkę o ich pensje

Autor: oprac. KM • Źródło: Krajowa Izba Fizjoterapeutów/Rynek Zdrowia28 czerwca 2022 09:00

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przypomina, że na mocy przyjętej przez Sejm ustawy o najniższych wynagrodzeniach dla medyków w lipcu nastąpi znaczący wzrost zarobków w każdej z grup fizjoterapeutów. Jednak niepokoją się, że nie wszyscy dostaną podwyżki.

1 lipca nie wszyscy fizjoterapeuci dostaną podwyżki. Izba zapowiada walkę o ich pensje
Nie wszyscy fizjoterapeuci dostaną podwyżki - pisze KIF. Fot. Adobestock
  • Od 1 lipca wejdą w życie podwyżki dla medyków, w tym dla fizjoterapeutów
  • Na mocy ustawy najniższa podwyżka dla fizjoterapeutów wyniesie 1550 zł
  • Fizjoterapeutów niepokoi fakt, że nie wszyscy z tej grupy dostaną podwyżki

Podwyżki dla fizjoterapeutów

Krajowa Izba Fizjoterapeutów w komunikacie na swojej stronie internetowej przypomina, że Sejm przyjął ustawę o najniższych wynagrodzeniach dla pracowników ochrony zdrowia. Ustawa objęła zatem również fizjoterapeutów.

Już 1 lipca podwyżki wynagrodzeń wejdą w życie. KIF podkreśla, że jest to "niezwykle ważna i wyczekiwana przez środowisko decyzja", którą przyjęli z zadowoleniem. Oceniają ją jako krok we właściwym kierunku. Z decyzji o przyznaniu podwyżek wynika, że rząd przeznaczy na nie tylko w tym roku dodatkowe 7,2 miliarda złotych.

To z kolei, jak podkreślają fizjoterapeuci, przełoży się na "znaczący wzrost zarobków w każdej z grup fizjoterapeutów". Wymieniają:

  • magister fizjoterapii, ze specjalizacją: wzrost z 5 478 zł do 7 304 zł – podwyżka o 1 827 zł;
  • magister fizjoterapii, bez specjalizacji: wzrost z 4 186 zł do 5 775 zł – podwyżka o 1 590 zł;
  • licencjat, technik fizjoterapii: wzrost z 3 772 zł do 5 323 zł – podwyżka o 1 550 zł.

Fizjoterapeuci żywią jednak niepokój i chcą zmian

KIF w komunikacie podkreśla, że niepokój budzi fakt dzielenia tej grupy zawodowej ustawą, w związku z czym część fizjoterapeutów nie została objęta podwyżkami.

- Chcemy to zmienić! KIF będzie prowadziła działania, aby podwyżki objęły wszystkich fizjoterapeutów, także tych pracujących w domach opieki społecznej czy w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Wykorzystamy do tego różne możliwości i narzędzia - zapowiada Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuci piszą o jednym z pomysłów w tym zakresie i proponują działanie w ramach Branżowego Trójstronnego Zespołu do spraw Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej i powołanego przez Ministra na podstawie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego na wniosek strony pracowników i strony pracodawców Rady. Zespół będzie się zajmował problematyką społeczną. W ramach Zespołu fizjoterapeuci będą chcieli walczyć o podwyżki dla fizjoterapeutów zatrudnionych w DPS czy ZOL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum