1,73 mln zł odszkodowania za błąd medyczny

Autor: Interia, SA/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2009 09:50

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego z 17 czerwca 2009 r., co do jednego z najwyższych w Polsce zadośćuczynień z tytułu tzw. błędu medycznego - 600 tys. złotych, zasądzonych od SP ZOZ w Puławach i PZU SA na korzyść powoda - małoletniego Szymona F.

Proces Szymona F., – który trwał przez sądem pierwszej instancji ponad 6 lat – dotyczył błędu medycznego popełnionego w czasie porodu. W toku procesu odbyło się 17 posiedzeń sądu, wydano 11 opinii lekarskich. 

U poszkodowanego dziecka występują ciężkie objawy uszkodzenia układu nerwowego: niedowład wszystkich kończyn i padaczka lekooporna. Chłopiec nie siedzi samodzielnie, nie mówi, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, ma problemy z przełykaniem, wymaga ciągłej rehabilitacji – podaje portal Interia.pl

Dziewięcioletni obecnie chłopiec otrzyma łącznie 1 mln 73 tys. zł. Na kwotę tę składają się wysokość zadośćuczynienia. Odsetki od tej kwoty, które wyrokiem Sądu Apelacyjnego mają być liczone od chwili wytoczenia sprawy oraz dodatkowo sąd przyznał Szymonowi F w sumie prawie 130 tys. zł tytułem odszkodowania, wraz z odsetkami na pokrycie kosztów leczenia i sprzętu rehabilitacyjnego, oraz miesięczną rentę w kwocie 5 630 zł.

Zasądzona kwota jest jedną z wyższych rekompensat przyznanych w ostatnich latach przez polskie sądy. Prawomocny wyrok jest wyznacznikiem nowych trendów w orzecznictwie, gdzie zawinione naruszenie najcenniejszego dobra osobistego człowieka – zdrowia – rodzi wymierne finansowo konsekwencje dla sprawcy.

Coraz wyższe odszkodowania uderzają w finanse szpitali. To powoduje, że o błędach lekarskich zaczęła się publiczna dyskusja, bowiem ich problem stał się nie tylko problemem pacjentów, ale całego systemu. Oto kilka przykładów innych zasądzonych przez sądy kwot na rzecz pacjentów, które mają wpływ na kondycję finansową placówek medycznych i ponoszone przez nie koszty składek ubezpieczeniowych.

  • 2 mln zł odszkodowania otrzymają rodzice chłopca, który z powodu błędu anestezjologa ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matka i Dzieckiem w Poznaniu do końca życia nie będzie mógł samodzielnie funkcjonować
  • 258 tys. zł odszkodowania otrzymał 10-letni Hubert, którego matka zmarła przy jego porodzie oraz 50 tys. zł jej mąż. Ponadto, chłopiec ma dostawać 500 zł renty miesięcznie. Odszkodowanie ma zapłacić Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu i ubezpieczyciel placówki
  • 800 tys. zł odszkodowania i 4 tys. zł miesięcznej renty otrzyma kobieta, której dziecko przyszło na świat z porażeniem mózgowym w SP ZOZ Wieruszów (obecnie Powiatowe Centrum Medyczne sp. z o.o. w Wieruszowie).
  • 70 tysięcy złotych odszkodowania wypłacił Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim rodzinie zmarłej 61-latki, której ciała nie schowano do chłodni i rozłożyło się w przyszpitalnym prosektorium.

Jak wynika z oficjalnych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości co roku do polskich sądów trafia przeciwko szpitalom publicznym ok. 800 pozwów. Wszystko wskazuje, że będzie ich jednak coraz więcej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum