Zmiany w udzielaniu urlopów na poratowanie zdrowia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2017 09:41

Lekarz medycyny pracy, a nie podstawowej opieki zdrowotnej będzie decydował od 2018 r., czy nauczyciel powinien dostać urlop dla poratowania zdrowia. Nowe przepisy zawężają także przypadki w jakich taki "odpoczynek zdrowotny" będzie w ogóle możliwy.

Zmiany w udzielaniu urlopów na poratowanie zdrowia. Fot. Flickr.com

To efekt zmian jakie w Karcie nauczyciela wprowadza ustawa o finansowaniu zadań oświatowych.

Dotychczas z urlopu  można było korzystać niezależnie od rodzaju schorzenia. Po zmianach dostanie go nauczyciel na walkę z chorobą zagrażającą wystąpieniem choroby zawodowej lub ze schorzeniem, w którego powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób jej wykonywania mogą odgrywać istotną rolę. 

Niezmienny pozostanie okres urlopu dla poratowania zdrowia, z którego nauczyciele będą mogli skorzystać. Jednorazowo wyniesie nie więcej niż rok. Nauczyciel dostanie kolejny urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od zakończenia poprzedniego, a łączny jego wymiar w okresie całego zatrudnienia nie będzie mógł przekraczać trzech lat.

Przepisy przejściowe przewidują możliwość uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia na dotychczasowych zasadach pod warunkiem uzyskania orzeczenia o potrzebie jego udzielenia przed 1 stycznia 2018 r.

Więcej: www.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum