Zdaniem NIL nowe paragony za usługi medyczne mogą ujawniać dane wrażliwe

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 14:10

Naczelna Izba Lekarska protestuje przeciw zmianom w przepisach, które nakazują podać na paragonie opis usługi medycznej, bo to może prowadzić do ujawnienia wrażliwych informacji o pacjentach i ich chorobach.

Zdaniem NIL nowe paragony za usługi medyczne mogą ujawniać dane wrażliwe
Zdaniem lekarzy powinno wystarczyć sformułowanie ''usługa medyczna", bo bardziej rozbudowany opis naraża na ujawnienie wrażliwych danych pacjenta. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Wszystko rozbija się o różne stawki podatkowe za usługi medyczne i inne, też świadczone w gabinetach lekarskich, które są objęte wyższymi stawkami. Ministerstwo Finansów chce, by lekarze szczegółowo opisywali paragony, aby móc weryfikować prawidłowość ich rozliczeń podatkowych.

Nie do końca jednak wiadomo, jaka informacja ma się znaleźć na paragonie, aby była zgodna z §11 projektu rozporządzenia o kasach rejestrujących, który mówi, że nazwa usługi ma pozwalać na jednoznaczną jej identyfikację.

Lekarze są zdania, że powinno wystarczyć ''usługa medyczna", bo bardziej rozbudowany opis naraża na ujawnienie wrażliwych danych pacjenta. Szczególnie, jeśli po wystawieniu paragonu poprosi on lekarza o wystawienie faktury VAT, dzięki czemu łatwo będzie powiązać informacje z paragonu z konkretną osobą.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum