Założenia ustawy o jakości w ochronie zdrowia są gotowe

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2017 10:55

Według założeń ustawy placówki medyczne będą musiały raportować dane o zdarzeniach medycznych, a także wskaźniki kliniczne pokazujące, na ile skutecznie leczą. Każda korzystająca z publicznych pieniędzy będzie przechodziła specjalną autoryzację pod kątem jakości.

Założenia ustawy o jakości w ochronie zdrowia są gotowe
Na straży przestrzegania standardów i uczciwego raportowania przez placówki efektów leczenia stanie Agencja do spraw Jakości w Ochronie Zdrowia. Fot. Archiwum

System ten uzupełnią m.in. rejestry dla wybranych chorób, dzięki którym będzie można np. porównać skuteczność terapii. Takie propozycje znalazły się w założeniach do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Na straży przestrzegania standardów i uczciwego raportowania przez placówki efektów leczenia stanie Agencja do spraw Jakości w Ochronie Zdrowia. Przejmie ona kompetencje pracowników działającego już teraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Nowa agencja będzie wydawać dwa rodzaje dokumentów. Jeden - nowy i obowiązkowy dla wszystkich szpitali - to autoryzacja potwierdzająca, że spełniają wszystkie wymogi ustalone m.in. w nowej ustawie o jakości. Drugim zaś będą akredytacje, przy których wymogi będą jeszcze wyższe niż wyznaczone przez ustawę. Certyfikat zostanie cofnięty w razie wykrycia nieprawidłowości.

Więcej: praca.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum