ZUS cofnął uprawnienie lekarza do wystawiania ZLA - sąd uznał to za zasadne

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2019 09:05

Zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy zostały wystawione za cztery jednomiesięczne okresy od 31 stycznia 2017 r. do 30 maja 2017 r. Jednoznacznie z niej wynikało, że chory był wtedy leczony w placówce medycznej w Wielkiej Brytanii. Stamtąd też jego żona przywoziła dokumentację, na podstawie której polski lekarz wystawiał zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy.

ZUS cofnął uprawnienie lekarza do wystawiania ZLA - sąd uznał to za zasadne
Fot. Archiwum

Od 1999 r. lekarz miał upoważnienie do wystawiania na okres do trzech miesięcy zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. ZUS cofnął mu je, ponieważ zaświadczenie lekarskie może być wydane tylko po bezpośrednim badaniu stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Obowiązek wystawienia zaświadczenia stwierdzającego niezdolność do pracy miał więc lekarz, który leczył pacjenta w zagranicznej placówce medycznej.

Potwierdził ją również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego lekarz wniósł skargę. WSA nie zgodził się z twierdzeniem lekarza, że zaświadczenie z zagranicznego zakładu leczniczego, w którym rzeczywiście pacjent przebywał, nie byłoby honorowane przez ZUS. 

Z rozporządzenia z 2015 r. wyraźnie wynika, że dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest zaświadczenie lekarskie wystawione w zagranicznym zakładzie leczniczym lub przez zagranicznego lekarza.

Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum