Wytyczne GIS ws. postępowania z odpadami w czasie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2

Autor: GIS/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 18:49

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne ministra klimatu i GIS w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na chorobę COVID-19.

Jak czytamy w wytycznych, odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Zupełnie inaczej należy postępować z odpadami wytwarzanymi w miejscach kwarantanny lub izolacji. Wprawdzie ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład stanowią one odpady komunalne, jednakże, z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS-CV-2 lub chore na COVID-19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności.

Do tych środków ostrożności należy: konieczność umieszczania tych odpadów w workach specjalnie oznaczonych (dostarczonych przez gminę), usuwania tych worków nie rzadziej niż co 7 dni, zorganizować odpowiedni transportu, bezpośrednio do instalacji, unieszkodliwiania odpadów komunalnych wspomnianych worków.

Konieczne jest także zapewnienie dezynfekcji pojemników wielokrotnego użytku oraz środków transportu odpadów transportujących odpady z gospodarstw domowych lub od osób z grup C.

Więcej: gis.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum