Wojewoda może wskazać miejsce szkolenia specjalizacyjnego poza preferencjami lekarza

Autor: Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2020 11:49

1 listopada weszły w życie przepisy dotyczące odbywania specjalizacji przez lekarzy rezydentów. Zgodnie z rozporządzeniem w czasie stanu epidemii wojewodowie mogą kierować lekarzy na szkolenia specjalizacyjne do placówek, gdzie brakuje personelu.

Wojewoda może wskazać miejsce szkolenia specjalizacyjnego poza preferencjami lekarza
Fot. Fotolia

Jednocześnie przepis stanowi, że preferencje lekarzy, które wpisali oni we wnioskach o rozpoczęcie specjalizacji, będą pomijane. Nowe przepisy budzą w środowisku lekarskim szeroki sprzeciw.

Jak m.in. podaje na swojej stronie Mazowiecki Urząd Wojewódzki, "zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 listopada 2020r., w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii możemy skierować lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce akredytowanej, w której występuje szczególnie duże zapotrzebowanie na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez lekarzy, z pominięciem preferencji wpisanych przez lekarzy we wniosku o rozpoczęcie szkolenia".

Zdaniem dr. Michała Bulsy, przewodniczącego Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, nowe rozporządzenie jest sposobem na obejście przepisów zabraniających kierowania do walki z Covid-19 m.in. matek małych dzieci czy osób z chorobami przewlekłymi. Jak przekonuje, przepis umożliwia kierowanie lekarzy do akredytowanych jednostek z pominięciem ich sytuacji zdrowotnej czy osobistej.

Lekarze twierdzą, że taką regulacją resort zdrowia chce także zaoszczędzić na dodatkowej zapłacie za walkę z nowym koronawirusem. Lekarzowi kierowanemu bowiem do pracy przy walce z pandemią przysługuje dodatek. Skierowanie do odbywania specjalizacji wyklucza tę możliwość.

"Zaznaczamy, że lekarze skierowani niezgodnie ze swoimi preferencjami, po ustabilizowaniu się sytuacji kadrowej w jednostce, do której zostali skierowani w związku z epidemią, będą mogli zostać przeniesieni do innej jednostki (tryb pozarezydencki). W przypadku rezydentów skierowanych w ten sposób, planowane jest wprowadzenie odpowiednich przepisów, które umożliwią zmianę jednostki przed upływem roku" - podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum