Włochy: pacjentka wygrała, państwowy fundusz sfinansuje leczenie nietypowej alergii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2013 10:38

49-letnia Włoszka wygrała batalię z państwowym funduszem zdrowia o sfinansowanie leczenia nietypowej alergii. Kobieta cierpi na zespół wrażliwości chemicznej na pole elektromagnetyczne - mdleje i ma migreny.

Włochy: pacjentka wygrała, państwowy fundusz sfinansuje leczenie nietypowej alergii

Włoskie media podały, że mieszkanka Sardynii Maria Grazia Murru przez sześć lat szukała pomocy u alergologów i w klinikach w całych Włoszech, uskarżając się na nasilające się, ostre objawy w reakcji na substancje chemiczne oraz z powodu tzw. elektrowrażliwości, czyli w kontakcie z polem elektromagnetycznym emitowanym przez telewizor, telefon komórkowy czy nawet lodówkę. 

Gdy publiczny fundusz zdrowia odrzucił jej wniosek o sfinansowanie leczenia, kobieta skierowała sprawę do sądu. Jej prawnik argumentował, że alergia, na którą cierpi kobieta, uniemożliwia jej normalne życie i wraz z nasilaniem się objawów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie. 

Adwokat wniósł o sfinansowanie kuracji za granicą, ponieważ we Włoszech nie ma odpowiedniej placówki. Sąd na Sardynii przychylił się do tej argumentacji i nakazał oddziałowi funduszu na wyspie wyasygnować łącznie 27 tys. euro na wyjazd kobiety do Wielkiej Brytanii i jej pobyt w ośrodku leczącym takie schorzenia. To pierwsze we Włoszech orzeczenie dotyczące tego rodzaju alergii. 

- Choć zespół wrażliwości chemicznej uważany jest za schorzenie rzadkie, w rzeczywistości jest ono dość powszechne - powiedział immunolog i alergolog Giuseppe Genovesi z polikliniki Umberto I w Rzymie. Wyjaśnił, że na zespół ten cierpi ok. 3 proc. ludności w USA i w Europie, w tym około połowy odczuwa elektrowrażliwość. To oznacza - podkreślił ekspert - że we Włoszech takich osób jest co najmniej pół miliona.

Cytowany przez agencję Ansa doktor Genovesi poinformował, że w ciągu dwóch lat u 300 osób zdiagnozował zespół wrażliwości chemicznej, a u niektórych właśnie alergię na pole elektromagnetyczne. 8 proc. przypadków dotyczy dzieci. Jak zauważył lekarz, schorzenie to często nie jest rozpoznawane i traktuje się je jako zaburzenie psychiczne. W rezultacie wiele osób nie wie, że ich objawy są konsekwencją kontaktu z urządzeniami elektrycznymi. 

Wśród symptomów tej alergii wymienia się omdlenia, kłopoty z oddychaniem, silne migreny i schorzenia skóry. Kuracja polega na obniżeniu wrażliwości na fale elektromagnetyczne.

 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum