W przyszłym roku chorobowe dla mundurowych będzie niższe?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2013 11:55

W 2014 roku żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze policji za czas choroby mają otrzymywać 80 proc., a nie jak dotychczas 100 proc., uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Tym samym ponad 200 tys. mundurowych korzystających ze zwolnień lekarskich będzie tak samo traktowanych jak wszyscy inni pracownicy.

W przyszłym roku chorobowe dla mundurowych będzie niższe?

Przyszłoroczne obiżenie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby wynika z projektu nowelizacji ustawy o Policji, o Straży Granicznej.

Przyczyną zmian jest zamiar ograniczenia wydatków na wypłaty uposażeń dla chorych mundurowych. Do tej pory tylko w policji miesięcznie łączna liczba dni, na które udzielono zwolnień lekarskich, wynosi aż 192 tys.

Dodatkowy elementem nagminnej obceności na zwolnieniach lekarskich mundurowych okazał się fakt, że nikt nie kontroluje chorych mundurowych. Nie ma bowiem przepisów umożliwiających sprawdzenie, czy funkcjonariusze lub żołnierze przebywający na zwolnieniu lekarskim rzeczywiście chorują.

Dodatkowo mundurowi będą mogli być zwalniani ze służby po upływie 182 dni chorobowego, tak jak ma to miejsce w systemie pracowniczym,

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum