Uporczywa terapia: lekarze i prawnicy chcą zmian w przepisach

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2012 09:47

Zespół lekarzy i prawników chce zmian w prawie, dotyczących uporczywej terapii. Uważają, że w przypadkach śmiertelnie chorych pacjentów, należy dać im możliwość decydowania, jak chcą umrzeć. Projekt ustawy złożyli prezydentowi.

Uporczywa terapia: lekarze i prawnicy chcą zmian w przepisach

Autorzy projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw,chcą jasnej regulacji prawnej dla lekarzy, kiedy mogą zakończyć tzw. uporczywą terapię (leczenie nieuleczalnie chorej osoby), tak by nie musieli obawiać się oskarżenia o spowodowanie śmierci przez zaniechanie. Chcą też zagwarantować pacjentowi i jego bliskim prawo głosu przy podejmowaniu takiej decyzji.

Obecnie lekarz powinien leczyć nawet nieuleczalnie chorego za wszelką cenę. Może przy tym, zgodnie z prawem, niemal całkowicie ignorować wolę pacjenta oraz rodziny.

Autorzy projektu uważają, że taki stan rzeczy jest niewłaściwy. Ich zdaniem należy stworzyć wyraźne ramy prawne w tej kwestii. Proponują możliwość przerwania terapii w przypadku śmiertelnej choroby, gdy nie ma już dla pacjenta ratunku. O tym decydować ma konsylium lekarzy. Na zaprzestanie uporczywej terapii musiałby się zgodzić pacjent (lub jego pełnomocnik). Jeśli nie wyraziłby takiej zgody, uporczywa terapia byłaby nadal stosowana.

Autorzy postulują też wprowadzenie do przepisów dwóch instytucji: testamentu życia i pełnomocnika medycznego. Testament życia byłby spisanym oświadczeniem, w którym dorosły człowiek zastrzega, że nie chce, aby w sytuacji nieuleczalnej choroby, stosowano wobec niego uporczywą terapię, a jedynie leczenie paliatywne. Pełnomocnikiem medycznym byłaby osoba wyznaczona przez świadomego pacjenta, która w sytuacji, gdy on sam już nie będzie mógł wyrazić swojej woli, zrobi to w jego imieniu.

Autorzy projektu chcą, by Bronisław Komorowski skorzystał ze swoich uprawnień i skierował projekt do Sejmu. Dokument od miesiąca znajduje się w Kancelarii Prezydenta. 

Więcej: www.tvn24.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum