Tylko w ciągu jednej doby wystawiono 6500 mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń

Autor: TVN24, jj/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2021 08:12

Stołeczna policja za łamanie obostrzeń epidemicznych w piątek i sobotę nałożyła ponad 900 mandatów. W sobotę rzecznik komendanta głównego przekazywał, że w ciągu doby w kraju nałożono 6500 mandatów.

Tylko w ciągu jednej doby wystawiono 6500 mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń
W ciągu doby wystawiono 6500 mandatów za niestosowanie się do obostrzeń. FOT. Shutterstock
  • W ciągu jednej doby nałożono 6500 mandatów za nieprzestrzeganie nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką. Skierowano ponad 730 wniosków o ukaranie do sądu, 1850 osób pouczono
  • Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia - po zmianie w grudniu przepisów mandat 500 zł za brak maseczki jest zgodny z prawem

Od soboty w całym kraju obowiązują kolejne zaostrzone restrykcje związane z epidemią COVID-19. Są to m.in. nowe limity klientów w placówkach handlowych, na targach i na poczcie oraz wiernych w obiektach kultu religijnego. Ponadto obowiązuje szereg restrykcji wprowadzonych już wcześniej, jak obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką. Przestrzeganie tych zasad, jak informował w sobotę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, codziennie pilnuje 20 tysięcy policjantów.

Jak podkreślał Ciarka, policjanci nie walczą z ludźmi, lecz z pandemią. Poinformował, że nałożono 6500 mandatów za nieprzestrzeganie nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką. kierowano ponad 730 wniosków o ukaranie do sądu, a 1850 osób pouczono.

Dodał, że "skontrolowano również 3300 środków transportu publicznego sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób oraz zakrywania nosa i ust, sprawdzono niemal 9620 obiektów handlowych oraz 125 miejsc organizacji wesel i 84 miejsca, gdzie organizowane są dyskoteki".

- Skontrolowano również 513 obiektów, które oferują usługi hotelarskie, 1420 restauracji oraz 700 siłowni i klubów.

1600 patroli policji w stolicy

Jak relacjonował TVN24, w niedzielę na ulicach Warszawy pojawiło się około 1600 patroli. Sprawdzali między innymi, czy osoby przebywające w miejscach publicznych poprawnie noszą maseczkę.

Przypomnijmy, że jak stwierdziło Stowarzyszenie Sędziów Polskich, mandat 500 zł za brak maseczki, po zmianie w grudniu przepisów jest zgodny z prawem.

''Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowane poprawnie. Obowiązek wynika już z ustawy. Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust został bowiem wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego'' - poinformowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum