Toruń: RPP pyta o przyczyny odwoływania wizyt do okulisty

Autor: ddtorun.pl/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2019 10:31

Rzecznik Praw Pacjenta zajął stanowisko w sprawie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Toruniu. Chodzi o ciągłe przerejestrowywanie pacjentów w poradni okulistycznej. Rzecznika nie satysfakcjonują ani wyjaśnienia NFZ, ani przychodni.

Toruń: RPP pyta o przyczyny odwoływania wizyt do okulisty
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Problem zaczął się wówczas, gdy z przychodni WOMP zwolnił się okulista. Pacjenci otrzymali wówczas informację, że wizyta została odwołana; nie wskazano im jednak kolejnego terminu. Kiedy upomnieli się o wizytę, wówczas zostali zapisani na dzień urlopu kolejnego okulisty. Tym samym po raz drugi stracili termin wizyty.

Władze przychodni bronią się, że terminy i tak są krótkie, a WOMP szuka specjalisty; NFZ z kolei twierdzi, że czeka na oficjalną skargę od pacjentów.

RPP zaniepokojony sytuacją zabrał głos w tej sprawie. Napisał że "każdy pacjent zapisując się na wizytę do lekarza powinien zostać wpisany na listę osób oczekujących na udzielenie danego świadczenia zdrowotnego oraz poinformowany o wyznaczonym terminie jego udzielenia. Zapisanie pacjenta na wizytę jest równoznaczne z tym, że placówka medyczna jest zobowiązana do udzielenia tego świadczenia.

Rzecznik podkreślił, że po stronie placówki medycznej leży obowiązek takiej organizacji pracy, aby zapewnić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z prawem, a także umową jaką placówka zawarła z NFZ. "W sytuacji wystąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania terminu udzielenia świadczenia, a które uniemożliwiają zachowanie terminu wynikającego z listy oczekujących, podmiot leczniczy ma obowiązek poinformować pacjentów w każdy dostępny sposób o zmianie terminu wynikającego ze zmiany kolejności udzielenia świadczenia oraz jej przyczynie".

Więcej: ddtorun.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum