TK: dostęp do lekarskich testów egzaminacyjnych a konstytucja

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2015 11:26

Trybunał Konstytucyjny przyjął do rozpatrzenia wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczący zbadania zgodności z konstytucją ograniczenia dostępu do testów m.in. w ramach Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

TK: dostęp do lekarskich testów egzaminacyjnych a konstytucja

Naczelna Rada Lekarska złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów wyłączających dostęp do pytań egzaminacyjnych z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

O uchylenie ustawowego zakazu dostępu do tych testów uprzednio Naczelna Rada Lekarska bezskutecznie zwracała się do Ministerstwa Zdrowia.

Zaskarżone przepisy przewidują, że zadania testowe nie podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego NRL wskazała, że w ocenie sądów administracyjnych zadania testowe PES, LEK i LDEK są dokumentem urzędowym zawierającym informacje wykorzystywane przez organ, służące realizacji jego zadań, a więc stanowiące informację publiczną.

Za niezgodne z Konstytucją NRL uznała, stworzenie odrębnego, niczym nieuzasadnionego, przepisu, który wyłącza udostępnianie tych pytań w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Więcej: www.nil.org.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum