Szczurek-Żelazko: ustawa o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych w tym roku

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2019 10:45

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zapowiedziała, że projekt ustawy o zawodzie i samorządzie zawodowym ratowników medycznych niebawem trafi do konsultacji publicznych.

Szczurek-Żelazko: ustawa o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych w tym roku
Fot. Archiwum

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji wewnątrzresortowych.

Jak tłumaczyła Szczurek-Żelazko, projekt jest realizacją porozumienia ratowników z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i powstał we współpracy z organizacjami ratowników, m.in. z Polską Radą Ratowników Medycznych (PRRM) i Krajowym Związkiem Zawodowym Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

Określa normy prawne wykonywania zawodu, szczegółowe czynności, które może wykonywać ratownik, oraz gwarantuje nadzór nad kształceniem ratownika - zarówno przed-, jak i podyplomowym. Wiceminister dodała, że istnieje spora szansa, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w roku 2019. Liczą na to także sami ratownicy - pisze "Rzeczpospolita".

Krzysztof Janecki, dyrektor departamentu ratownictwa medycznego i obronności w resorcie zdrowia, zdradza, że projekt ustawy przewiduje stworzenie rejestru ratowników, który obejmowałby informacje o ich specjalizacji, ukończonych kursach zawodowych i kwalifikacjach.

Roman Badach-Rogowski, przewodniczący KZZPRM, podkreśla, że na ustawę ratownicy czekają od 2007 r., regularnie podkreślając, że to jedyny zawód medyczny, który jej nie ma. - Zdarza się, że jest nam to wytykane, np. przez osoby z samorządu pielęgniarskiego, od których usłyszałem, że ratownika nie można traktować jako pełnoprawnego zawodu medycznego, skoro nie ma własnej ustawy - przyznaje w "Rzeczpospolitej".

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum