Obowiązkowe szczepienie dla niektórych grup zawodowych. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia25 lipca 2021 01:35

Konfederacja Lewiatan proponuje objęcie obowiązkowym zaszczepienie niektórych grup zawodowych. Przedsiębiorcy obawiają się kolejnego lockdownu i związanych z nim strat ekonomicznych dla gospodarki i przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy obawiają się kolejnego lockdownu. Fot. Shutterstock
  • Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan obawiają się czwartej fali pandemii koronawirusa i ewentualnego kolejnego lockdownu
  • Lewiatan apeluje do rządu o przyspieszenie szczepień, jedynego narzędzia w walce z Sars-CoV-2
  • Konfederacja proponuje wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych, możliwość weryfikacji zaszczepienia i odmawiania usług niezaszczepionym

W piątek Konfederacja Lewiatan zaapelowała do rządu o przyspieszenie szczepień i zaproponowała, by wprowadzić obowiązek podania preparatu przeciw COVID-19 dla niektórych grup zawodowych.

W obawie przed lockdownem

Jak mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na piątkowej konferencji prasowej, wszystkie analizy wskazują na to, że czwarta fala pandemii będzie się rozpędzała, a wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Stwierdzi też, że w najgorszym zakładanym scenariuszu przebiegu pandemii rząd przewiduje do 10-15 tys. zakażeń dziennie, a w scenariuszu "minimalnym" - 1 tys. dziennie.

Jak podkreśliła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się kolejnego lockdownu.

- Namawiamy rząd do wprowadzenia takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią. Dla nas zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Musimy dbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów – powiedziała Fedorczuk.

Lewiatan proponuje obowiązek szczepień

W imieniu Konfederacji Lewiatan zaapelowała do rządu o przyspieszenie szczepień, które - jak wskazała - są jedynym skutecznym narzędziem w walce z pandemią.

- Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych okresów zamrożenia gospodarki. Osoby niezaszczepione nie tylko zagrażają systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym (kolejny lockdown) i gospodarce - upadek firm, likwidacja miejsc pracy - oceniła Fedorczuk.

Wymieniła możliwe rozwiązania pomocne w walce z pandemią.

- Proponujemy, aby wprowadzić obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych, dać możliwość sprawdzania, kto jest zaszczepiony, a kto nie, czy wyposażyć przedsiębiorców w narzędzia prawne pozwalające odmawiać obsługi osobom niezaszczepionym - przekazała Fedorczuk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum