Solidarna Polska żąda nowelizacji ustawy o lecznictwie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 16:47

Posłowie Solidarnej Polski zaapelowali we wtorek (28 lutego) do rządu Donalda Tuska o nowelizację ustawy o lecznictwie. Według SP ustawa, która wchodzi w życie w połowie roku, znacznie utrudni działanie hospicjów.

- Apelujemy do rządu Donalda Tuska, aby natychmiast znowelizował ustawę o lecznictwie i nie robił z hospicjów przedsiębiorstw, aby pozwolił hospicjom na powrót do statusu organizacji non profit - mówił na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Zapowiedział jednocześnie, że jeśli rząd nie zdecyduje się w najbliższym czasie na znowelizowanie ustawy o lecznictwie, klub SP złoży projekt takiej noweli.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznał we wtorek, że być może trzeba będzie znowelizować ustawę o lecznictwie, by zapewnić funkcjonowanie hospicjów. Dodał, że w najbliższych dniach przedstawi rozwiązanie wypracowane razem z resortem pracy i nie dopuści do sytucji, w której hospicja przestaną przyjmować pacjentów.

Posłowie Solidarnej Polski skrytykowali także listę leków refundowanych, opublikowaną w sobotę przez Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem posła Andrzeja Dery wspomniana lista jest kolejnym bublem prawnym rządu Donalda Tuska. SP skrytykowała też Arłukowicza za późne jej przedstawienie.

- Zgodnie z zapowiedziami lista leków refundowanych miała ukazać się z 14-dniowym wyprzedzeniem, aby pacjenci i lekarze mogli zaznajomić się ze zmianami. Dostali na to jednak zaledwie trzy dni - podkreślił Dera.

Jego zdaniem nowa lista refundacyjna zakłada podwyższenie cen niektórych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy.

- Ministerstwo zdrowia stworzyło bubel prawny. Wytworzyło chaos i bałagan dla pacjentów, aptekarzy i lekarzy. A za wszystko będą płacili pacjenci - dodał poseł SP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum