Senacka komisja za nowelą ustawy o PRM bez poprawek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2018 19:08

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej bez poprawek zarekomendowała we wtorek (23 października) przyjęcie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Nowela dotyczy ratownictwa górskiego i wodnego.

Senacka komisja za nowelą ustawy o PRM bez poprawek
Fot. Archiwum

Ustawa utrzymuje w mocy decyzje o wydaniu zgody na wykonywanie ratownictwa górskiego i wodnego, o ile podmioty, które wykonują te zadania, uzyskają do końca 2018 roku wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Poseł Marek Wójcik (PO), sprawozdawca sejmowej Komisji Administracji i Spraw Społecznych, który wziął we wtorek udział w posiedzeniu senackiej komisji, podkreślił, że "projekt zmierza do naprawienia pewnego błędu czy też niedopatrzenia", które znalazło się w majowej nowelizacji ustawy o PRM.

- Problem polega na tym, że ustawa w art. 15 i 16, niezależnie od obowiązku wpisu do rejestru jednostek współpracujących z PRM, stwierdzała, że podmioty zajmujące się wykonywaniem ratownictwa wodnego i ratownictwa górskiego - ich zgody na prowadzenie działalności, które wydaje szef MSWiA zachowują moc tylko i wyłącznie do 31 grudnia 2018 roku - powiedział Wójcik.

Dodał, że utrzymanie tego przepisu mogłoby spowodować, że od 1 stycznia 2019 roku podmioty świadczące ratownictwo wodne i górskie nie mogłyby wykonywać swych zadań.

Nowelę Sejm uchwalił 4 października. Za jej przyjęciem opowiedziało się 427 posłów, jeden był przeciw, nikt się nie wstrzymał. Wcześniej za komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw opowiedziały się wszystkie kluby.

Autorzy projektu akcentują, że zachowanie obecnego brzmienia przepisów skutkować będzie tym, że podmioty, które miały zgodę na wykonywanie ratownictwa górskiego lub wodnego przed 31 grudnia 2018 r., ponownie będą musiały przechodzić pełną procedurę administracyjną wraz z przeprowadzonym kompletnym postępowaniem dowodowym w celu uzyskania zgody na wykonywanie ratownictwa górskiego lub wodnego w sytuacji, gdy przepisy, na podstawie których przedmiotowe decyzje są wydawane, nie zmieniły się.

Marcin Chomiuk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum