Sejm. „Wrzutki” do noweli ustawy o świadczeniach, jutro jej trzecie czytanie

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia13 października 2021 19:09

W środę Sejm procedował nad nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Nowela wróciła do komisji bowiem w trakcie PiS zgłosił do niej kolejne poprawki.

Posłanka Józefa Szczurek-Żelazko w czasie dyskusji nad nowelizacją ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych zgłosiła kolejne poprawki. FOT Arch. PAP/Adam Warżawa

 

 

 

Szczepienia przeciwko grypie i ulga dla lecznictwa uzdrowiskowego

Sejm w środę zajmował się dwoma nowelami ustaw – rządową nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków oraz ustawy – Prawo Farmaceutyczne. Pierwsza reguluje zakres dostępu do opieki zdrowotnej przez cudzoziemców, którzy mieli uzyskać ją uzyskać z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce (dot. Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, na podobnych zasadach jakie obowiązywały przed wyjście z UE).

Wcześniej Sejmowa Komisja Zdrowia wprowadziła do noweli zmiany poszerzające zakres grup zawodowych uprawnionych do szczepienia przeciwko grypie (m.in. farmaceutów). Ponadto wprowadzono poprawkę dotyczącą lecznictwa uzdrowiskowego w okresie pandemicznym. Branża miała uzyskać 70 proc. umorzenia czy też zapłaty za koszty stałe, które w okresie pandemicznym ponosiły uzdrowiska, a pozostałe 30 proc miałyby być do odpracowania w czasie 3 lat.

Na gorąco kolejne poprawki

W czasie dyskusji nad projektami nowelizacji ustawy posłanka Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) zgłosiła trzy kolejne poprawki. Dwie pierwsze dotyczyły przywrócenia dodatku wyjazdowego pracownikom w wyjazdowych zespołach ratownictwa medycznego i wejście jego w życie od 1 października.

Trzecia poprawka dotyczyła ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych doprecyzowania finansowania lecznictwa uzdrowiskowego.

Wątpliwości dotyczące 30 procentowego dodatku dla ratowników zgłosiła Elżbieta Gelert (PO). Jak tłumaczyła, przyznanie dodatku tylko jednej grupie zawodowej wywoła niezadowolenie innych środowisk medycznych.

Ostatecznie projekt wrócił do prac w Komisji Zdrowia, które mają zakończyć się jeszcze dzisiaj. Jeśli zostaną przyjęte jutro w Sejmie ma się odbyć ich trzecie czytanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum