Sanepid alarmuje: szpitale nie spełniają standardów, czy będą zamykane?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2018 11:40

Sanepid ocenił 944 placówki pod względem panujących w nich warunków. Tylko niewielka część przeszła test bez uwag.

Sanepid alarmuje: szpitale nie spełniają standardów, czy będą zamykane? Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sanepid wydał 718 opinii. W 123 placówkach dopatrzono się poważnych nieprawidłowości, a w 544 takich, które nieznacznie zagrażają zdrowiu pacjenta (dane bez woj. lubuskiego).

Te, które zakwalifikowano do grupy o „istotnym wpływie na bezpieczeństwo pacjenta”, mogły mieć problemy m.in. z centralną sterylizatornią, brakowało w nich rezerwowego zasilania w wodę i energię, a także pełnego bezpieczeństwa radiologicznego. Nieprawidłowo działały w nich również ciągi wentylacyjne.

Zdaniem b. wiceministra zdrowia Piotra Warczyńskiego, placówki, które nie spełniają standardów, powinny zostać zamknięte. Od 31 grudnia ubiegłego roku obowiązuje rozporządzenie, zgodnie z którym wszystkie lecznice muszą przestrzegać określonych standardów sanitarnych. Ministerstwo Zdrowia, wprowadzając te regulacje, wyraźnie mówiło, że niespełnianie wymagań będzie naruszeniem warunku wykonywania działalności leczniczej. 

Szpitale tłumaczą się brakiem pieniędzy - pisze Dziennik Gazeta Prawna i dodaje, że wyniki raportu sanepidu trafiły już na biurko ministra zdrowia.

Jak przekonują eksperci, ocena danego szpitala może być brana pod uwagę przy planowanym audycie sieci szpitali. To oznacza, że oddział - lub cała placówka, w której ujawniono uchybienia - może zostać pominięty przy kolejnym podziale pieniędzy z NFZ.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum