SN: przychodnia musi zapłacić karę za źle wystawione recepty

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2020 09:39

Gdy refundowane recepty są wystawiane bez uzasadnienia medycznego lub dla nieuprawnionych pacjentów, NFZ ma prawo nałożyć na przychodnię karę wynikającą z kontraktu o udzielanie świadczeń - orzekł Sąd Najwyższy.

SN: przychodnia musi zapłacić karę za źle wystawione recepty
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sprawa dotyczyła 665 tys. zł kary, jaką Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na jeden z warszawskich publicznych zespołów opieki zdrowotnej za źle wypisane recepty na refundowane leki na choroby układu nerwowego i psychiczne.

W wyniku przeprowadzonej przez NFZ kontroli okazało się, że w przychodniach należących do tego SPZOZ recepty były wystawiane niezgodnie z dokumentacją medyczną. W toku kontroli zakładowi nie udało się też wykazać, że przepisywane pacjentom leki w danym momencie były zasadne i potwierdzone historią choroby oraz że stwierdzone wcześniej choroby i zaburzenia psychiczne wymagały nadal określonych leków w określonych dawkach.

Wobec takich nieprawidłowości zgodnie z postanowieniami kontraktu NFZ nałożył na stołeczny SPZOZ wspomnianą karę umowną. W ocenie SN, nie ma przy tym znaczenia fakt, że kontroli z ramienia NFZ dokonywały osoby niebędące lekarzami.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum