Robot da Vinci skonfliktował krakowskie szpitale

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2019 09:04

Już w dwóch szpitalach w Krakowie pojawiły się roboty medyczne. Kłopot w tym, że w obydwu placówkach pracują ci sami specjaliści przeprowadzający zabiegi. Stąd tylko krok do podejrzeń o konflikt interesów.

Robot da Vinci skonfliktował krakowskie szpitale
Robot da Vinci skonfliktował krakowskie szpitale. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jako pierwszy robota kupił Szpital Uniwersytecki w Krakowie - poinformował o tym w grudniu ubiegłego roku. W ostatnich dniach podobnym nabytkiem pochwalił się Szpital na Klinach (należący do Grupy NEO Hospital) - pierwsze operacje ginekologiczne i urologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci placówka planuje przeprowadzić już pod koniec marca.

Wyborcza informuje, że konsultantem w dziedzinie urologii w Szpitalu na Klinach jest prof. Piotr Chłosta, drugim konsultantem tej placówki - w dziedzinie ginekologii - jest z kolei prof. Kazimierz Pityński.

Problem w tym, że obydwaj profesorowie są pracownikami i ordynatorami oddziałów - urologii i ginekologii onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim - komentuje Wyborcza i przytacza wypowiedź Marcina Jędrychowskiego, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego, który mówi wprost, że nie zgadza się na to, „by nasi lekarze - i to ordynatorzy! - przyjmowali funkcję konsultantów w innych placówkach”. W jego opinii stanowi to konflikt interesów.

Jak się nieoficjalnie dowiedziała się Wyborcza, dyrektor Jędrychowski zobowiązał profesorów do złożenia pisemnych wyjaśnień w tej sprawie.

Czytaj: krakow.wyborcza.pl

Czytaj: Kraków: tu także będą operować z wykorzystaniem robota da Vinci

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum