RPP proponuje: jeśli nie będzie koronera, kartę zgonu wystawi lekarz rodzinny

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 17:30

Rzecznik praw pacjenta wystąpił do ministra zdrowia o przedstawienie informacji na temat bieżącego stanu prac nad zmianą ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz aktów wykonawczych.

RPP proponuje: jeśli nie będzie koronera, kartę zgonu wystawi lekarz rodzinny
RPP proponuje: jeśli nie będzie koronera, kartę zgonu wystawi lekarz rodzinny. Fot. Archiwum

W sprawie trudności z uzyskaniem przez rodzinę zmarłego karty zgonu rzecznik zwracał się już do ministra w piśmie z 1 września 2016 r. W odpowiedzi MZ poinformowało, że prowadzone są prace legislacyjne w zakresie kompleksowego uregulowania tego zagadnienia.

”Mając jednak na uwadze konieczność skorelowania tych regulacji z przygotowanymi rozwiązaniami systemowymi, w tym w zakresie funkcjonowania karty zgonu, należy przyjąć, że ich termin wejścia w życie będzie określony nie wcześniej niż na dzień 1 stycznia 2018 roku” - wskazało MZ w odpowiedzi.

Jednakże do RPP wciąż wpływają sygnały o trudnościach w uzyskaniu przez osoby bliskie karty zgonu, w szczególności odmowy jej wystawienia. Dlatego RPP zwrócił się ponownie do ministra z prośbą o zintensyfikowanie prac nad omawianą tematyką - informuje nas Departament Dialogu Społecznego i Komunikacji RPP.

W swoim wystąpieniu RPP odniósł się również do propozycji powołania w każdym województwie instytucji koronera, uznając ją za słuszną. Zwrócił jednak uwagę, że duży obszar działania koronera może wiązać się z utrudnieniami w dostępie do tego urzędu dla mieszkańców małych miejscowości. Z tych względów Bartłomiej Chmielowiec zaproponował alternatywne rozwiązanie polegające na uprawnieniu lekarza pierwszego kontaktu do stwierdzenia zgonu. Akt zgonu wystawiałby lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jeżeli koroner zgłosiłby niemożliwość przyjazdu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum