Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 10-09-2019 09:01

RPP: na izbach przyjęć i w oddziałach ratunkowych łamano prawa pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta zakończył kontrolę dotyczącą czterech głośnych przypadków skandalicznego potraktowania pacjentów na izbach przyjęć i oddziałach ratunkowych w województwie śląskim. Stwierdził, że we wszystkich przypadkach pacjentom nie zapewniono odpowiedniej opieki - podaje Gazeta Wyborcza.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Nieprawidłowości polegały na nieudzieleniu świadczeń na czas z należytą starannością. RPP oczekuje teraz odpowiedzi ze szpitali i wdrożenia przez nie działań naprawczych.

Pracownicy Biura RPP skontrolowali: Szpital Miejski w Sosnowcu, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, Szpital Powiatowy w Zawierciu oraz szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim - informuje Gazeta Wyborcza. We wnioskach pokontrolnych RPP opierał się także na opiniach ekspertów w dziedzinie medycyny ratunkowej. Wyniki - podobnie jak wyniki kontroli przeprowadzonych przez NFZ  - są dla wszystkich szpitali miażdżące. We wszystkich placówkach Rzecznik zalecił działania naprawcze.

Jak mówi Paweł Grzesiewski, dyrektor departamentu prawnego w biurze RPP, we wszystkich kontrolowanych szpitalach nie zapewniono pacjentom odpowiedniej opieki ze względu na zagrożenie zdrowia i życia i to już na pierwszym etapie przy wstępnej ocenie stanu chorego.

Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada, że będzie kontrolował, czy zalecenia pokontrolne istotnie zostały wdrożone. Gdyby tak się nie stało, Rzecznik zapowiada, że może wystąpić na drogę sądową z uwagi na zbiorowe naruszenie praw pacjenta.

Więcej: katowice.wyborcza.pl