Przemyśl: będzie monitoring w szpitalnym oddziale ratunkowym

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 12:23

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Ojca Pio w Przemyślu rozważa, na wniosek pielęgniarek, możliwość zainstalowania na oddziale ratunkowym monitoringu.

- Wprowadzenie monitoringu czeka wszystkie szpitale z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze - rzeczywiście zdarzają się, trudni pacjenci, po drugie - weszła w życie ustawa, która daje uprawnienia funkcjonariuszy publicznych pielęgniarkom i lekarzom - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Popławski,dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu. 

Tłumaczy, że zwłaszcza ze strony pielęgniarek pojawiają się oczekiwania, że szpital będzie je chronić przed agresją pacjentów. Monitoring i ochrona dają w tym zakresie duże wsparcie.

Jak dodaje dyrektor Popławski, argumentem za wprowadzeniem monitoringu i ochrony przemawia także to, że w szpitalu giną drobne przedmioty. Pojawiają się tam bez powodów medycznych bezdomni. Chcą przebywać w szpitalu. Co jakiś czas wypraszani przez portierów, wracają...

- Monitoring też jest w interesie pacjentów, np. gdyby zdarzyło się że ktoś z personelu byłby agresywny. Monitoring tonuje zachowania i reakcje, zarówno te słowne jak i fizyczne - stwierdza dyrektor Popławski.

Niewłaściwe zachowanie się pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym potwierdza także Ewa Gibalewicz, pielęgniarka oddziałowa SOR.

- Różne, niewłaściwe zachowania pacjentów zdarzają się. Czy często? Raz, dwa razy w tygodniu. Jest to jednak bardzo uciążliwe - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Gibalewicz.

Przypomnijmy, że z nowym rokiem weszła w życie ustawa o objęciu położnych i pielęgniarek ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Niestety w praktyce nie zawsze jest ona skuteczna. Za podniesienie ręki na funkcjonariusza publicznego lub jego obrazę co prawda grozi kara grzywny lub więzienia, ale pielęgniarki nie korzystają z tego prawa, bo zniechęca je do tego konieczność stawiania się w sądzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum