Prof. Jerzy Szaflik: niech sąd rozstrzygnie o zasadności mojego odwołania

Autor: Rzeczpospolita, MAK/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2013 14:50

Złożyłem wniosek do sądu o rozstrzygnięcie, czy odwołanie mnie z pracy w Banku Tkanek Oka, którego byłem inicjatorem, założycielem i szefem od chwili jego powstania, tj. od 17 lat, było zasadne - mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Jerzy Szaflik.

Prof. Jerzy Szaflik: niech sąd rozstrzygnie o zasadności mojego odwołania

Przypomnijmy, że sierpniu 2012 r. minister zdrowia odwołał prof. Szaflika z funkcji: konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, dyrektora Banku Tkanek Oka w Warszawie i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Powód odwołania? Zdaniem resortu zdrowia, w latach 2008-2012 w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser", którego właścicielem jest profesor, dokonano bez pozwolenia ministra zdrowia 48 przeszczepień rogówek, co naruszało art. 36 ustawy transplantacyjnej, zgodnie z którym takie pozwolenie jest konieczne.

Pod koniec lutego br. prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w prywatnej klinice okulistycznej prof. Jerzego Szaflika. Śledczy stwierdzili, że Centrum "Laser" wykonywało przeszczepy rogówki bez zgody ministra zdrowia. Nie znaleziono jednak dowodów, że profesor Szaflik i pracujący w klinice lekarze wiedzieli, iż placówka takiego pozwolenia nie ma. Zawiadomienie do prokuratury złożyło CBA.

- Poprzez historię, która mi się przytrafiła, chcę zwrócić uwagę na to, jakie mogą być konsekwencje działań osób, które pełnią najważniejsze państwowe funkcje, a których decyzje mogą mieć kolosalny wpływ na życie społeczne - mówi Rzeczpospolitej prof. Jerzy Szaflik.

- Złożyłem wniosek do sądu o rozstrzygnięcie, czy odwołanie mnie z pracy w Banku Tkanek Oka było zasadne. Nie jest jednak moim celem wracanie tam do pracy czy kierowanie ośrodkiem. Chodzi mi o elementarne zasady uczciwości. Zadeklarowałem, że ewentualne odszkodowanie, które sąd może mi przyznać przeznaczę na rzecz zakładu dla niewidomych dzieci w Laskach pod Warszawą - zapowiedział profesor.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum