Pracodawca sprawdzi szczepienia? Do Sejmu trafi projekt ustawy

Autor: oprac. JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia30 lipca 2021 09:40

Do Sejmu pod koniec przyszłego tygodnia ma trafić projekt ustawy umożliwiający pracodawcom sprawdzanie pracowników pod kątem zaszczepienia. Do informacji dotarła stacja RMF FM.

Szczepienia przeciwko COVID-19 mogą być weryfikowane przez pracodawców. Fot. Shutterstock
  • Głównym celem rzeczonego projektu jest ułatwienie pracodawcom weryfikacji czy pracownicy poddali się szczepieniu przeciw COVID-19
  • Jak informuje RMF FM nad przepisami pracują już prawnicy. Sprawa ma zostać rozpatrzona na najbliższym posiedzeniu (11 sierpnia)
  • Od dłuższego czasu trwa w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia obowiązku szczepień w niektórych grupach zawodowych

Przepisy pomocne pracodawcom

RMF FM dotarł do informacji, z których wynika, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli 11 sierpnia, posłowie zajmą się sprawą proponowanej ustawy pomocnej dla pracodawców. Okazuje się, że znalazłyby się w niej zapisy, o które sami zabiegali pracodawcy. Przede wszystkim dzięki ustawie, mogliby sprawdzić czy pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19. Jednocześnie od tej informacji będą zależeć dalsze obowiązki pracowników.

Jak donosi RMF FM, istnieje też możliwość, która umożliwiałaby przesunięcie pracownika na inne stanowisko, jeżeli się nie zaszczepi. Dotyczy to sytuacji, gdy osoba niezaszczepiona ma bezpośredni kontakt z innymi osobami.

Kontrowersyjność zapisów budzi niemało emocji, stąd też cały czas są one weryfikowane przez prawników. Projekt ma trafić do Sejmu w formie inicjatywy poselskiej, by nie przeprowadzać rządowych konsultacji.

Czytaj również: Rada Przedsiębiorczości apeluje o restrykcje dla niezaszczepionych. Przedsiębiorcy boją się lockdownu

Pomysł z wprowadzeniem obowiązku szczepień

Przypomnijmy, kilka dni temu ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk podkreśliła, że wielu przedsiębiorców obawia się możliwego lockdownu. W imieniu Konfederacji apelowała do rządu o przyspieszenie szczepień, które – jak przypomniała – są obecnie jedynym i skutecznym środkiem zapobiegawczym w walce z pandemią.

- Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych okresów zamrożenia gospodarki. Osoby niezaszczepione nie tylko zagrażają systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym (kolejny lockdown) i gospodarce - upadek firm, likwidacja miejsc pracy - oceniła Fedorczuk.

Jak podkreśliła ekspertka jednym z pomocnych rozwiązań jest także wprowadzenie obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Czytaj: Obowiązkowe szczepienie dla niektórych grup zawodowych. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum