Porozumienie Zielonogórskie o opiece farmaceutycznej

Autor: FZPOZ PZ/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2016 17:51

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaopiniowało projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, dotyczący wdrożenia opieki farmaceutycznej.

Porozumienie Zielonogórskie o opiece farmaceutycznej
Porozumienie Zielonogórskie o opiece farmaceutycznej. Fot. Archiwum

Zdaniem wiceprezesa Porozumienia Zielonogórskiego i byłego wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, sama idea opieki farmaceutycznej jest słuszna. - Takie rozwiązanie od dawna funkcjonuje w krajach rozwiniętych i dobrze się sprawdza. Farmaceuta jest właściwą osobą, by doradzać pacjentowi w prostych przypadkach, jak np. drobne zranienie palca czy ból głowy. Ma przecież odpowiednią wiedzę - stwierdza.

Zdaniem Twardowskiego usankcjonowanie opieki farmaceutycznej jest wskazane w sytuacji niedoboru lekarzy, z jaką mamy do czynienia w Polsce. Fachowa porada w aptece może odciążyć lekarzy, gdy pacjenci nie będą do nich przychodzić w drobnych sprawach. Jednak w jego ocenie usługa opieki farmaceutycznej nie powinna być dodatkowo wynagradzana.

- Aptekarz przecież będzie miał zysk ze sprzedaży środka, który poleci pacjentowi - uważa Twardowski. - Ważne jest też to, by farmaceuta nie wykraczał poza swoje kompetencje, bo w każdej sytuacji przecież nie może zastąpić lekarza.

Projekt zmian ustawy jest w trakcie konsultacji społecznych. O wprowadzenie opieki farmaceutycznej środowisko farmaceutów zabiegało od wielu lat.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum